Mycie podwozia to ważna czynność, która wbrew pozorom powinna być wykonywana częściej niż wielu kierowcom może się wydawać. Błyszczący i czysty lakier jest wizytówką każdego posiadacza pojazdu, jednak podwozie także powinno być zadbane. Szczególnie zimą pozbywanie się nagromadzonego błota, osadów oraz soli stosowanej na drogach jest jednym z kluczowych elementów mających na celu zachowanie pojazdu w dobrym stanie. Z pomocą w tym istotnym elemencie przychodzą myjnie samochodowe.

Mycie podwozia na myjni? Jak wygląda to w praktyce? Woda z chemią pod wysokim ciśnieniem bez trudu rozpuszcza i zmywa nagromadzone na podwoziu zabrudzenia. Ale jak skutecznie myć podwozie na myjni samoobsługowej, a jak w automatycznej? I czy to na pewno bezpieczne dla samochodu? Oto kilka przydatnych informacji!

Mycie podwozia na myjni bezdotykowej —  samoobsługowej

Według opinii wielu kierowców, mycie podwozia na myjni bezdotykowej jest skuteczniejsze niż w przypadku myjni automatycznej. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że na wielu myjniach bezdotykowych lanca z wodą pod ciśnieniem jest cienka, wydłużona i zgięta na końcu, co mocno ułatwia penetracje wszystkich zakamarków pod samochodem. Kolejną zaletą mycia podwozia na myjni samoobsługowej, jest możliwość zabrania własnej szczotki, która ułatwia mechaniczne usunięcie nagromadzonego zaschniętego błota oraz soli. Uwaga! Nigdy nie wykorzystuj do tego celu szczotek dołączonych do lanc pianowych, doprowadzisz przez to do porysowania karoserii osoby, która użyje jej po Tobie!

Pomimo że ten rodzaj czyszczenia wymaga sporego zaangażowania użytkownika, mycie podwozia na myjni bezdotykowej  może być naprawdę skuteczne. Gorąca woda, dobrej jakości detergent i dokładność podczas usuwania zanieczyszczeń to 3 czynniki, które pomogą kierowcom osiągnąć oczekiwany efekt. Zalety tej metody w pigułce to m.in.:

  • kontrola nad całym procesem mycia,
  • dostosowania czasu mycia do indywidualnych potrzeb (niemożliwe na myjni automatycznej),
  • możliwość dokładnego czyszczenia zakamarków przy użyciu własnej szczotki, czy dodatkowej chemii.

Mycie podwozia na myjni automatycznej

Myjnia z myciem podwozia może być także automatyczna. Czy w takim miejscu da się skutecznie wyczyścić pojazd od spodu? Duża część tego rodzaju miejsc ma zainstalowane na podłożu dysze przeznaczone specjalnie do mycia podwozia. Za taki program należy najczęściej dopłacić, ale efekt i brak wysiłku fizycznego może być tego wart. W tym przypadku kierowca nie musi podejmować żadnych działań, a zainstalowane w myjni mechanizmy, gorąca woda i detergent samoistnie rozpuszczają i usuwają błoto, sól i inne osady nagromadzone podczas jazdy. Wadą tego rozwiązania może być jednak to, że czas tego procesu jest ograniczony i pewne zabrudzenia mogą pozostać do końca usunięte. Zalety mycia podwozia na myjni automatycznej to przede wszystkim:

  • brak konieczności użycia siły fizycznej,
  • szybkość mycia,
  • zachowanie czystych ubrań.

Czy mycie podwozia jest bezpieczne dla samochodu?

Czy zatem mycie podwozia jest bezpieczne dla samochodu? Myjnie automatyczne mają w ofertach ustawieniach specjalne programy, które czyszczą auto od spodu. Ryzyko uszkodzeń w tym wariancie jest praktycznie zerowe, a wybór regularnie serwisowanego punktu mycia przyczynia się do zachowania jeszcze większego bezpieczeństwa.

Podczas czyszczenia podwozia na myjni bezdotykowej także nie ma się czego obawiać, jednak zachowanie zdrowego rozsądku i dostosowanie użytej siły do rodzaju czyszczonego elementu i ilości osadu jest wskazane — zwłaszcza w przypadku elementów gumowych, takich jak np. osłony przegubów. Zbyt intensywne szorowanie lub też wybór nierenomowanego punktu z uszkodzonym sprzętem może być przyczyną uszkodzeń nie tylko podwozia, ale także całej karoserii. Korzystając ze sprawdzonej myjni można mieć jednak poczucie bezpieczeństwa, a w razie wątpliwości można zapytać obsługę o praktyczne wskazówki.

Czy warto myć podwozie samochodu ?

Mycie podwozia warto przeprowadzać szczególnie po zimie. To właśnie wtedy pod samochodem gromadzi się najwięcej zabrudzeń oraz osadów z soli, które mogą powodować i przyspieszać korozję. Dzięki temu już po oczyszczeniu kierowca lub serwisant może dostrzec ewentualne uszkodzenia i przystąpić do ich naprawy. Jeśli podwozie nie będzie zadbane, istnieje możliwość, że szybciej pojawi się tam rdza oraz inne niekorzystne dla auta czynniki, które pod warstwą zabrudzeń nie zostaną nawet zauważone. Podwozie należy czyścić także po tym, kiedy samochód był użytkowany w trudnych warunkach, takich jak: głębokie błoto, czy śnieg zmieszany z solą i chemią drogową.

Zalety mycia podwozia to m.in.:

  • możliwość zwolnienia tempa korodowania elementów samochodu,
  • możliwość dostrzeżenia uszkodzeń i ich szybsza naprawa,
  • zapobieganie awariom i wypadkom związanym z niesprawnymi, ukrytymi pod osadami elementami podwozia,
  • ogólne wydłużenie żywotności samochodu.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy umyć podwozie swojego auta, z pewnością warto to zrobić. Względy estetyczne oraz praktyczne przemawiają za tym rozwiązaniem, a możliwość zajęcia się tym na myjni jest doskonałą okazją, aby w kompleksowy sposób zadbać o wygląd i stan swojego samochodu.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!