To, w jakim stanie utrzyma się lakier na naszym samochodzie, w dużej mierze uzależnione jest od nas. Sposób mycia i pielęgnacji lakieru ma bardzo duży wpływ na jego wygląd. Niestety, jeżeli chodzi o sposób mycia auta, funkcjonuje bardzo wiele mitów, które od lat są powtarzane, a zastosowanie się do nich może zdecydowanie pogorszyć stan naszej karoserii. Najczęstsze wątpliwości w kwestii samodzielnej troski o czystość pojazdu dotyczą środków używanych do jego mycia. W dalszej części wpisu dowiesz się, co według wielu kierowców może zastąpić dedykowane do tego celu produkty.

Najczęstsze pytania o środki do mycia samochodu

Jednym z najczęściej powtarzanych pytań dotyczących mycia auta jest to, czy można myć samochód płynem do mycia naczyń, są też bardziej szczegółowe – czy można myć samochód ludwikiem? Podobnie jak w przypadku naszej skóry, rytuały pielęgnacyjne i kosmetyki, które stosujemy, wpływają na nasz wygląd, analogicznie jest w przypadku aut. Tak jak nie mylibyśmy twarzy środkami przemysłowymi, służącymi do pielęgnacji tworzyw, czy innych materiałów, tak do pielęgnacji karoserii nie powinniśmy stosować środków do sprzątania mieszkania, czy kosmetyków przeznaczonych do cery albo włosów.

 

Czy można myć samochód płynem do mycia naczyń?

Płyny przeznaczone do mycia naczyń z założenia mają umożliwić usunięcie zabrudzeń powstałych podczas kontaktu naczynia z żywnością. Chodzi tu przede wszystkim o tłuszcze i przypalenia. Zaletą tego typu środków jest bardzo dobre pienienie się, dzięki czemu proces mycia przebiega szybko i sprawnie, jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że czyszczenie pojazdu płynem do mycia naczyń może skończyć się… pogorszeniem kondycji lakieru. Zastosowanie mocno skoncentrowanego płynu do naczyń, może przyczynić się do zmatowienia powłoki na naszym samochodzie. Część produktów stosowana do mycia naczyń, by wzmocnić ich działanie przeciw tłuszczowe, wzbogaca się o różnorodne dodatki, jeżeli trafimy na egzemplarz np. z octem, możemy spodziewać się szybszej korozji w miejscach kontaktu z detergentem. Ponadto po takim myciu nasz lakier nie zostaje w żaden sposób zabezpieczony, co dodatkowo wypływa na jego szybszą eksploatację.

Czy można myć samochód szamponem do włosów?

Podobnie jak w przypadku płynu do mycia naczyń, tak samo, jeżeli chodzi o szampon, najważniejszy jest jego skład. Kosmetyki do włosów zawierają bardzo wiele wyciągów roślinnych, parabenów, silikonów, które zapewne będą miały dobry wpływ na włosy, jednak na karoserię już niekoniecznie. Szampony, w szczególności te pielęgnujące włosy po koloryzacji mają często odpowiednio właściwości rozjaśniające, jak i przyciemniające, przez co nie nadają się do mycia karoserii. Podobnie w przypadku szamponów przeciwłupieżowych, czy peelingujących ich właściwości złuszczające mogą wpłynąć na pogorszenie stanu powłoki lakierniczej naszego samochodu.

Czym najlepiej myć samochód?

Niemal każdy kierowca dbający o swój pojazd zastanawia się czym go myć, żeby usunąć cały nagromadzony brud i zabezpieczyć lakier, przed czynnikami atmosferycznymi i ponownym zabrudzeniem.

Specjalne kosmetyki

Najbezpieczniej dla pojazdu jest, kiedy używamy dedykowanych środków do mycia karoserii. Minimalizujemy wtedy prawdopodobieństwo, że zastosowany płyn, czy szampon spowoduje, że nasz lakier zacznie płowieć lub stawać się matowy. Co więcej, znaczna część specjalistycznej chemii do mycia zawiera dodatkowe substancje pielęgnujące i konserwujące lakier. Dzięki temu po umyciu samochodu jest on nie tylko czysty, ale także dodatkowo zabezpieczony.

 

Miękka gąbka i ściereczki z mikrofibry

Poza szamponami i płynami ważne są również narzędzia, które wykorzystujemy do mycia. Bardzo często oprócz domowych środków chemicznych, sięgamy także po domowe akcesoria, takie jak zmywaki, ostre gąbki, czy szczoteczki. To także może być poważnym błędem, ponieważ najczęściej ich faktura jest zbyt twarda i szorstka, przez co narażamy lakier na mechaniczne uszkodzenia. Do mycia karoserii najlepiej sprawdzają się miękkie gąbki, które koniecznie muszą być czyste – jeżeli na gąbce znajdzie się piach, czy inne twarde zanieczyszczenia lakier zostanie przez nas porysowany.

 

Troska o środowisko

Należy również pamiętać, że aby zgodnie z prawem i bez szkody dla ekologii móc umyć samochód na własnej posesji należy najpierw wyposażyć ją w odpowiedni odpływ kanalizacyjny dla nieczystości powstałych po całym procesie mycia. Ta perspektywa sprawia, że w większości przypadków przydomowe mycie samochodu staje się nieopłacalne. Niestosowanie się do tych przepisów może skończyć się mandatem, którego wysokość mogła by sfinansować rok mycia auta na myjni. Dlatego jeśli zależy nam na solidnym i bezpiecznym myciu pojazdu, a do tego zgodnym z literą prawa – do gruntownych zabiegów pielęgnacyjnych karoserii polecamy korzystać z dedykowanych temu miejsc.

 

Myjnia doskonałym rozwiązaniem

O ekologię i o to, jakim płynem myć samochód nie musimy się martwić, kiedy udajemy się z naszym pojazdem na myjnię samochodową. Bez względu na to, czy wybierzemy myjnię tunelową, portalową, czy samoobsługową będziemy mieć pewność, że środki chemiczne zastosowane do mycia są przeznaczone do samochodów i nie zaszkodzą powłoce lakierniczej naszych czterech kółek. Ponadto na myjniach mamy możliwość dodatkowej konserwacji nadwozia specjalnym woskiem, który pozwoli dłużej cieszyć się nieskazitelnym wyglądem pojazdu. Nasz wybór doceni również środowisko, do którego nie przedostaną się szkodliwe pozostałości smarów i nieczystości drogowych z naszych samochodów.

 

 

Zobacz również powiązane wpisy

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!