Cząsteczki brudu osiadające na karoserii pojazdu nie tylko szpecą lakierowaną powierzchnię, ale również przyczyniają się do szybszego jej niszczenia. Zabrudzenia, które przez dłuższy czas pozostają niezmyte, mogą wnikać w strukturę lakieru – doprowadzając do degeneracji powłoki zabezpieczającej. Bez wątpienia: troska o czystość nadwozia jest ważnym elementem dbałości o kondycję samochodu.
Jedną z efektywnych metod pielęgnacji zewnętrznej powłoki pojazdu jest czyszczenie za pomocą aktywnej piany. Wyjaśniamy, czym ona jest i jak jej poprawnie używać.
Czym jest piana aktywna?
Piana aktywna składa się z kilku składników, których działanie pomaga skutecznie oczyścić powierzchnię karoserii. Jednym ze składników preparatów aktywnych są środki powierzchniowo czynne, które redukują napięcie wody aplikowanej na nadwozie. Co daje piana aktywna? Dzięki niej substancja może wnikać w miejsca trudnodostępne, gdzie łączy się z kurzem, piachem, błotem oraz innymi, typowymi zabrudzeniami drogowymi. Aktywny roztwór posiada także w swoim składzie detergenty rozpuszczające zaschnięty brud. Zanieczyszczenia mogą skutecznie odspoićsię od powierzchni, a następnie zostać spłukane strumieniem wody pod ciśnieniem. Piana aktywna wydaje charakterystyczny, gazowany dźwięk. To efekt pękających bąbelków powietrza wytwarzanych w wyniku zachodzących procesów chemicznych.
Jak prawidłowo używać aktywnej piany?
Preparat na bazie piany aktywnej dozowany jest pod ciśnieniem. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się pianownice w formie lanc (np. Christ Bublegun), które ułatwiają precyzyjne rozprowadzanie substancji. Można je spotkać m.in. na specjalistycznych myjniach bezdotykowych. Korzystają z nich także pracownicy porządkujący auta w salonach detailingu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu wyposażyć się sprzęt myjący. Jeśli mamy zamiar zaaplikować pianę samodzielnie, wówczas warto robić to etapami.
- Na początku nanosimy pianę aktywną na dolną część nadwozia – progi, zderzaki, koła.
- Następnie wędrujemy lancą w górę, pokrywając pianą środkową część karoserii.
- W dalszej kolejności preparat chemiczny powinien zostać umieszczony na szybach i lusterkach.
- Ostatnim krokiem aplikacji jest naniesienie substancji czyszczącej na dach samochodu.
Nie należy nakładać piany aktywnej na rozgrzany samochód. Nagłe ochłodzenie karoserii może wygenerować początkowo niewidoczne mikropęknięcia lakieru, które z czasem zwiększą swój rozmiar. Po pokryciu nadwozia pianą trzeba poczekać kilka minut, a następnie zmyć preparat za pomocą wody – w tej samej kolejności, w której nakładaliśmy roztwór. Ile czasu trzymać aktywną pianę na aucie? Najlepiej pozostawić ją na kilka minut. W tym czasie możemy wytrzepać dywaniki lub umyć felgi.
Jak samodzielnie zrobić pianę aktywną?
Tworzenie skutecznej mieszanki czyszczącej wymaga posiadania nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale także i wiedzy chemicznej. Najlepiej więc zakupić gotowy koncentrat piany aktywnej – dokładnie taki, jaki jest stosowany w myjniach i profesjonalnych serwisach detailingu. Nie oznacza to jednak, że stworzenie skutecznej mieszaniny myjącej nie jest niemożliwe. Głównymi składnikami piany są:
- woda,
- alkohol,
- środki spieniające,
- wtłoczone powietrze,
- środki czynne i czyszczące.
Proces wytwarzania skutecznej piany jest trudny do przeprowadzenia w warunkach domowych. Mieszanka musi być wystarczająco lepka, powinna posiadać usystematyzowaną kwasowość, a także mieć niską temperaturę. Bez wątpienia przyda się szereg zasobników, mieszarka, pipety, mierniki – oraz szereg innych narzędzi, które pomogą stworzyć wysokojakościową pianę. Jednak konieczność poświęconego czasu, zakup składników, dozowników i próby pozwalające na uzyskanie efektywnej mieszanki nie wypadają zbyt atrakcyjnie w stosunku do możliwości nabycia gotowych środków.
Czy aktywna piana niszczy lakier samochodowy?
Substancja czyszcząca nie niszczy powłoki lakieru. Działa wyłącznie na powierzchni karoserii – nie zniekształcając jej struktury. Czy aktywna piana zmywa wosk? Raczej nie, o ile posiada odpowiednią kwasowość. Nie zawsze możemy być jednak pewni, czy stosowany preparat ma takie właściwości. Po czyszczeniu samochodu pianą warto zastosować szampon z woskiem, który zabezpieczy powierzchnię przed matowieniem.
Zobacz również
- Środki myjące dla myjni
- Środki osuszające i konserwujące dla myjni
- Środki specjalnego zastosowania dla myjni
- Czym myć samochód
- Czy myjnia bezdotykowa to dobra inwestycja?
- Jaka działka pod myjnię samoobsługową?
- Finansowanie myjni samochodowej
- Myjnie kontenerowe vs. myjnie modułowe – które lepsze?
- Jak założyć myjnię samochodową bezdotykową?
- Jak zwiększyć przychód z myjni samoobsługowej?
- Czym jest dochód pasywny i co wspólnego ma z myjnią?
- Aktywna piana – co to jest i jak jej używać?
- BUBBLEGUN – bezpieczeństwo myjni bezdotykowych
- Chemia na myjni a lakier samochodu
- Myjnie samochodowe Christ
- Chemia dla myjni samochodowych
Pozostałe aktualności
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!