Własna myjnia samochodowa to inwestycja, która pozwala osiągnąć stosunkowo wysoką oraz szybką stopę zwrotu. Aby wystartować, początkowy wkład finansowy wcale nie musi być duży, a mając na względzie powszechne korzystanie z myjni pośród właścicieli samochodów, takie rozwiązanie będzie w stanie zapewnić stabilne przychody. To, na jaki wydatek musi przygotować się przyszły inwestor, zależy od wyboru opcji finansowania, a tych na rynku dostępnych jest kilka. W poniższym wpisie przedstawiamy te najpopularniejsze.

Sposoby na finansowanie myjni

Banki, instytucje prywatne, instytucje publiczne i niektórzy producenci myjni zapewniają narzędzia finansowe, które umożliwiają budowę myjni dla samochodów osobowych, ciężarowych i specjalistycznych. Najpowszechniejsze źródła finansowania takiego przedsięwzięcia to kredyty, leasingi, dotacje unijne oraz środki własne.

Koszt budowy niewielkiej myjni samoobsługowej może sięgnąć 45 tysięcy euro. Każde następne stanowisko, dodatkowe urządzenia czy też stanowisko mycia dla pojazdu ciężarowego będą generować kolejne wydatki. Średnio wyposażona myjnia samoobsługowa z trzema stanowiskami lub automatyczna myjnia portalowa dobrej klasy to inwestycja rzędu 65 – 70 tysięcy euro, nie uwzględniając przy tym prac budowlanych, kosztów pozwoleń, czy kosztów powstania hali na potrzeby wariantu portalowego myjni.

Środki własne na uruchomienie myjni

Zainwestowanie swoich środków jest najłatwiejszym, jak również najbardziej dyskusyjnym sposobem na sfinansowanie tego typu inwestycji. Z jednej strony zainwestujemy własne pieniądze i nie ponosimy ryzyka, iż w wypadku utracenia płynności finansowej, nie będziemy mieć z czego zapłacić zobowiązań wobec banku. Drugą stroną medalu, jest zamrożenie gotówki, która mogłaby zasilić start kolejnych biznesów lub rozbudowanego centrum mycia pojazdów w oparciu o dźwignię finansową.

 

Leasing na myjnie

Leasingowanie myjni samochodowej, jak i koniecznego do niej wyposażenia to jeden z najbardziej powszechnych sposobów na zrealizowanie inwestycji tego typu. Sporą zaletę leasingu, stanowi opcja potraktowania rat w roli kosztów uzyskiwania przychodów. Dzięki temu zyskujemy także możliwości dodatkowej optymalizacji podatkowej. Poza tym inwestor zyskuje możliwość wykupienia myjni razem z wyposażeniem na zakończenie umowy leasingu. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że na czas trwania leasingu, inwestor nie jest prawnym właścicielem myjni. Z drugiej jednak strony, w żaden sposób nie przeszkadza to w generowaniu pokaźnych zysków. Do uruchomienia leasingu inwestor potrzebować będzie wkładu własnego, wynoszącego najczęściej minimum 10 – 15% procent wartości inwestycji.

Kredyt na myjnie

Kredyt bankowy na myjnię samochodową to kolejny popularny sposób finansowania. Jest to na ogół mniej opłacalna opcja w stosunku do leasingu. Wymienianym plusem tego rozwiązania wśród inwestorów jest bycie prawnym właścicielem obiektu, możliwość negocjacji korzystnych warunków kredytowania i w niektórych przypadkach brak konieczności wnoszenia wkładu własnego.

 

 

Dofinansowanie z UE

Kolejnym rozwiązaniem są dotacje na myjnie z Unii Europejskiej. Wsparcie przyznawane jest zwykle w ramach operacyjnego programu Kapitał Ludzki, z którego korzystać mogą nie tylko bezrobotni, ale także osoby pracujące, które zgłoszą się jako chętni do rozpoczęcia swojej działalności gospodarczej. Dofinansowania unijne na poczet powstania myjni samochodowych, mogą wynosić nawet do 40 tysięcy złotych.

Dofinansowania na myjnie z Unii związane są z koniecznością spełniania warunków dodatkowych. Po pierwsze musimy mieć na względzie, iż potrzebna nam będzie szczegółowy biznesplan oraz dokumentacja techniczna związana z lokalizacją myjni, z planami architektonicznymi czy też przewidywaną wysokością zysków płynących z prowadzenia biznesu. Osoby chcące zostać właścicielami myjni mogą również, w ramach uzyskania wsparcia z UE, brać udział w szkoleniach albo kursach, w trakcie których będą mogli zdobyć wiedzę niezbędną do prowadzenia takiej działalności. Pozyskanie dofinansowania unijnego nie wyklucza korzystania z innych opcji finansowania na pozostałą część inwestycji.

Dofinansowanie z UP

Dofinansowanie na myjnię samochodową, można również uzyskać z Powiatowego Urzędu Pracy. W tej sytuacji koniecznym do spełnienia warunkiem jest posiadanie statusu bezrobotnego. Zatem zanim dojdzie do powstania naszej myjni samochodowej, musimy zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako bezrobotny — programy, które zapewniają wsparcie na poczet rozpoczęcia działalności gospodarczej, mają na celu bowiem aktywizować zawodowo osoby pozostające bez zatrudnienia.

Na jakie dofinansowanie na myjnię samochodową możemy w tym wypadku liczyć? Jego wysokość nie może przekraczać wysokości średniego, sześciokrotnego wynagrodzenia za pracę. Podobnie jak w przypadku dofinansowania ze środków unijnych inwestorowi potrzebny będzie biznesplan i dokumentacja techniczna.

 

Planujesz budowę myjni? Zgłoś się do Corrimex

Budowa myjni dla samochodów osobowych czy ciężarowych jest pomysłem na biznes, który może zostać sfinansowany ze środków własnych, leasingu, kredytu bankowego, jak również częściowo ze środków z Unii Europejskiej oraz Urzędu Pracy.

Bez względu na źródło finansowania takiego przedsięwzięcia warto wybrać zaufanego partnera w kwestii doradztwa, budowy i późniejszego serwisowania punktu mycia. W Corrimex dostarczamy myjnie od wiodącego, niemieckiego producenta Christ Wash Systems. Jesteśmy jedynym oficjalnym partnerem marki Christ w Polsce, dystrybuujemy, instalujemy, uruchamiamy i zapewniamy serwis gwarancyjny na terenie całej Polski. Posiadamy ponad 30-letnie doświadczenie, którym chętnie dzielimy się z naszymi Klientami. Skontaktuj się z przedstawicielem Corrimex i dowiedz się, jaka myjnia będzie najlepsza w Twojej lokalizacji!

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!