Preparaty chemiczne do pielęgnacji karoserii samochodowej są nieodzownym narzędziem, dzięki któremu można skutecznie zadbać o zewnętrzny wygląd auta. Przed nabyciem poszczególnych kosmetyków warto zwrócić uwagę nie tylko na skład produktu, ale również na pozostałe parametry techniczne. Wyznacznikiem jakości chemii jest m.in. określony przez producenta odczyn kwasowości. To cenna informacja dla użytkownika, która pozwala dobrać odpowiedni produkt do rodzaju czyszczonej powierzchni. Wskazujemy, dlaczego pH kosmetyków samochodowych ma tak duże znaczenie dla skuteczności ich działania oraz bezpieczeństwa użytkowego.
Skala pH
Skala pH jest zakresem ilościowym, który wskazuje na kwasowość lub zasadowość badanego roztworu. W praktyce oznacza to, że skalę pH możemy nadać w zasadzie dowolnej mieszaninie wody oraz innych składników. W przypadku kosmetyków samochodowych będą to różnego rodzaju szampony, środki pielęgnacyjne, produkty pianowe i inne typy chemii przeznaczone zarówno do mycia wstępnego, jak i standardowego. Podstawowy podział w skali pH wyróżnia odczyny kwasowy, neutralny oraz zasadowy. Szczegółowe zestawienie zakresów przedstawiamy poniżej:
- pH = 0-6,9 – roztwór kwaśny;
- pH = 7 – roztwór neutralny;
- pH = 7,1-14 – roztwór zasadowy.
Poziom kwasowości kosmetyków samochodowych jest wyrażany liczbą, która powinna zostać nadrukowana na etykiecie produktu do detailingu lub określona w opisie produktu.
Wpływ odczynu kosmetyków detailerów
Dlaczego odczyn pH ma tak duże znaczenie? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Różne części pojazdu (plastik, stal, aluminium) cechują się zmienną wrażliwością na preparaty chemiczne. Nieumiejętne wykorzystanie zbyt kwaśnego produktu może przyczynić się np. do degeneracji metalowej struktury. Z kolei użycie roztworu zasadowego może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli kosmetyk detailingowy zostanie użyty niezgodnie z jego przeznaczeniem. W skrajnych przypadkach karoseria pojazdu ulegnie przebarwieniu bądź uszkodzeniu, przez co stanie się znacznie bardziej wrażliwa na powstawanie ognisk korozji. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na parametr pH wybieranych kosmetyków samochodowych. Pozwoli to uniknąć stresu oraz dodatkowych kosztów, które mogą wiązać się z koniecznością naprawy poszczególnych elementów auta.
Jak dobierać pH chemii?
Skoro już wiemy, dlaczego pH jest tak istotnym czynnikiem informacyjnym, to na jakie samochodowe środki myjące warto postawić? W poniższej tabeli wskazujemy m.in. jakie pH szamponu do auta będzie optymalnym wyborem. Przedstawiamy także garść informacji o innych preparatach detailingowych.
Jakie pH do mycia samochodu?Około 7Do podstawowego mycia karoserii warto używać preparatów o odczynie zbliżonym do zwykłej wody.Jakie pH do mycia felg?Mniej niż 7Kwasowe środki pozwalają usunąć rdzę, ale zbyt duża ich moc może na stałe zniszczyć strukturę aluminium. Do standardowej pielęgnacji najlepiej użyć kosmetyków o poziomie pH zbliżonym do neutralności (lekko kwasowym).Jakie pH do czyszczenia szyb samochodowych?Więcej niż 7Kosmetyki zasadowe nadają się do zmywania wszelkich zabrudzeń organicznych. Poradzą sobie z usunięciem plam po owadach, pyłkach roślin i liściach.Jakie pH środków do czyszczenia tapicerki?Od nieco poniżej 7 do 10Materiały tekstylne warto czyścić lekkimi zasadami. Z kolei tapicerkę skórzaną wykorzystuje się zarówno preparaty z pH powyżej 9, jak i lekkie środki kwasowe.
Jakie pH | Skala pH detailing | Uzasadnienie |
---|---|---|
Jakie pH do mycia samochodu? | Około 7 | Do podstawowego mycia karoserii warto używać preparatów o odczynie zbliżonym do zwykłej wody. |
Jakie pH do mycia felg? | Mniej niż 7 | Kwasowe środki pozwalają usunąć rdzę, ale zbyt duża ich moc może na stałe zniszczyć strukturę aluminium. Do standardowej pielęgnacji najlepiej użyć kosmetyków o poziomie pH zbliżonym do neutralności (lekko kwasowym). |
Jakie pH do czyszczenia szyb samochodowych? | Więcej niż 7 | Kosmetyki zasadowe nadają się do zmywania wszelkich zabrudzeń organicznych. Poradzą sobie z usunięciem plam po owadach, pyłkach roślin i liściach. |
Jakie pH środków do czyszczenia tapicerki? | Od nieco poniżej 7 do 10 | Materiały tekstylne warto czyścić lekkimi zasadami. Z kolei tapicerkę skórzaną wykorzystuje się zarówno preparaty z pH powyżej 9, jak i lekkie środki kwasowe. |
Właściwe pH to sztuka efektywnego mycia i detailingu
Profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji karoserii samochodowej muszą zawierać informacje o odczynie pH. To podstawowa kwestia, która jest niekiedy ignorowana w przypadku najtańszych propozycji na rynku. Wskazaliśmy w artykule, iż dobór odpowiedniego pH do mycia i konserwacji pojazdów jest aspektem szczególnie ważnym.
Zobacz również powiązane wpisy
Pozostałe aktualności
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!