Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy właściciele kabrioletów mogą powrócić do użytkowania swoich pojazdów z wykorzystaniem ich pełnego potencjału. Przejażdżka autem z odkrytym dachem, podczas której można cieszyć się wiatrem we włosach i promieniami słońca na twarzy, jest niezapomnianym przeżyciem. Warto jednak pamiętać o tym, że zakup kabrioletu wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale i obowiązkami, takimi jak właściwa pielęgnacja poszycia dachu oraz jego mechanizmów. Ta przeprowadzana regularnie, pozwoli utrzymać estetyczny wygląd i przedłużyć żywotność dachu cabrio. Istotną zatem kwestią jest mycie kabrioletu. Właściciele tego typu pojazdów zastanawiają się często, czy samochody ze składanym dachem można myć na myjni. Jak brzmi odpowiedź na to pytanie i od czego zależy?
Mycie kabrioletu na myjni samoobsługowej
Przed wizytą na myjni należy mieć na uwadze, że kabriolety mogą mieć dwa, na ogół najpopularniejsze typu dachów – twardy, tzw. hard top przypominający wyglądem klasyczny dach samochodu oraz miękki, najczęściej wykonany z brezentu, czyli grubej, mocnej tkaniny bawełnianej rozciągniętej na metalowej ramie.
W przypadku hard top’ów wizyta na myjni samoobsługowej nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem. Należy jednak pamiętać o tym, by nie zbliżać zanadto lancy ciśnieniowej do miejsc łączenia się dachu z szybami, czy miejsc podziału dachu na składane segmenty. Znajdują się tam uszczelki, które w prawdzie odpowiadają za szczelność kabiny, jednak te nieodpowiednio impregnowane mogą poddać się strumieniowi wody pod ciśnieniem. Tu podobnie jak w przypadku wszystkich pojazdów konieczne jest też trzymanie się ścisłych wytycznych dotyczących odległości strumienia wody pod wysokim ciśnieniem od karoserii. Wynosi ona najczęściej 30-50 cm, a w okolicach wspomnianych łączeń warto zachować jeszcze większy dystans.
W przypadku miękkich dachów należy bezwzględnie pamiętać o ich uprzedniej, właściwej konserwacji. Jest to warunek konieczny, ponieważ brezentowe poszycie dachu bez właściwej impregnacji chłonie znaczne ilości wody, a w przypadku aplikowania jej dużej ilości możliwe jest, że tkanina zacznie przeciekać i doprowadzi to do zalania wnętrza pojazdu.
Stan powłoki impregnacyjnej miękkiego dachu kabrioletu można łatwo sprawdzić. Wystarczy nanieść niewielką ilość czystej wody i obserwować jej zachowanie na poszyciu, jeśli ta w formie dużych kropli zacznie spływać z tkaniny, oznacza to, że jest ona odpowiednio zabezpieczona, jeśli jednak woda zostanie wchłonięta przez materiał, należy przeprowadzić ostrożne mycie ręczne dachu i po wyschnięciu solidnie go zaimpregnować dedykowanym środkiem.
Jeśli dach był uprzednio właściwie zakonserwowany, to przy zachowaniu szczególnej ostrożności można umyć go przy pomocy lancy ciśnieniowej, szamponu do tekstylnych dachów (pozbawionego wosku) oraz szczotki, która często znajduje się na wyposażeniu wielu myjni samoobsługowych. Przed użyciem wspomnianej szczotki należy sprawdzić jej stan i solidnie ją wypłukać, tak aby nie zawierała ostrych drobinek piasku i innych twardych zanieczyszczeń, mogących doprowadzić do uszkodzenia poszycia. Po myciu, dach kabrioletu powinien zostać spłukany czystą wodą. W przypadku kabrioletów z miękkim dachem nie należy stosować programów z woskiem i nabłyszczających.
Mycie kabrioletu na myjni automatycznej
Odpowiedź na pytanie, czy kabriolet można myć na myjni automatycznej, nie jest jednoznaczna. Opcja ta podobnie jak w przypadku myjni bezdotykowych nie stanowi problemu w przypadku modeli z twardym dachem, bowiem proces ich mycia nie będzie różnił się praktycznie niczym od mycia zwykłych samochodów osobowych. Posiadacze tego typu kabrioletów mogą więc spokojnie wjechać na myjnię, pamiętając oczywiście o uprzednim zamknięciu dachu. Przed wizytą w myjni automatycznej warto jeszcze skontrolować stan uszczelek poszczególnych segmentów dachu i szyb oraz dodatkowo zabezpieczyć je dedykowanym środkiem konserwującym.
Niektórzy producenci, tacy jak Mercedes-Benz czy Buick, uważają, że ich pojazdy mogą być bezpiecznie czyszczone we w pełni zautomatyzowanych myjniach. Bezpieczniej jest jednak nie korzystać z tej opcji, gdyż drobne zaniedbanie w zakresie konserwacji lub znaczny stopień wyeksploatowania tkaniny mogą doprowadzić do uszkodzenia dachu i przedostania się wody do wnętrza samochodu. Z tego ostrzeżenia powinny skorzystać przede wszystkim osoby, którym zdarza się zapomnieć o regularnej impregnacji, przez co płótno ulega osłabieniu i jest znacznie bardziej podatne na przepuszczanie wody i uszkodzenia. Niektóre myjnie automatyczne wprowadzają rozwiązania umożliwiające użytkownikom korzystanie z dedykowanych programów do mycia kabrioletów. W przypadku właściwej konserwacji i impregnacji pojazdu czyszczenie go w ten sposób staje się bezpieczniejsze, lecz niestety opcja ta jest stosunkowo rzadko spotykana w punktach mycia automatycznego w Polsce.
Mycie kabrioletu na myjni – podsumowanie
Nie każdy posiadacz samochodu z otwieranym dachem wie, że bezpieczne skorzystanie z myjni jest możliwe również przy tego typu pojazdach. Modele z twardym dachem można niemal bezproblemowo wyczyścić zarówno na myjni samoobsługowej, jak i automatycznej. W przypadku myjni bezdotykowych należy pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo, przez myjnię automatyczną pojazdy z hard top’em przejadą tak samo jak zwykłe samochody osobowe.
Kabriolety z miękkim dachem wymagają zachowania większej znacznie ostrożności podczas mycia. Przede wszystkim, aby korzystać z myjni ich dach musi być odpowiednio zakonserwowany i zaimpregnowany. Pojazdy można czyścić na myjniach samoobsługowych pod warunkiem ostrożnej aplikacji wody pod ciśnieniem i pominięciem woskowania oraz nabłyszczania. Choć niektórzy producenci nie dają żadnych przeciwwskazań do mycia ich modeli z miękkim dachem na myjniach automatycznych, lepiej jest unikać tego rozwiązania ze względu na ryzyko uszkodzenia dachu zwłaszcza w przypadku starszych pojazdów.
Zobacz również
Pozostałe aktualności
Prawo jazdy od 17 roku życia
Launch control – czym jest i na czym polega?
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!