Posiadacze samochodów często myją je na swoich posesjach. Choć wydaje się, że nie ma w tym nic złego, sprawdź, czy zgodnie z prawem można myć samochód na podwórku? Mycie samochodu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, jest w Polsce zabronione. Skutkiem tych przepisów jest możliwość otrzymania mandatu w wysokości od 50 do nawet 500 złotych. Najlepiej więc nie myj samochodu na podwórku, na którym nie ma odpowiedniego odpływu kanalizacji sanitarnej. Tylko tak wyposażona posesja może być użytkowana w celu czyszczenia karoserii przy użyciu wody i środków chemicznych. Z czego wynikają te przepisy i w jakich przypadkach można myć samochód pod domem?

Mycie samochodu na własnej posesji

Posiadacze pojazdów często poruszają temat, jakim jest mycie samochodu na posesji. 2024 rok nie przyniósł w tej kwestii zmian, a uchwała o utrzymaniu czystości i porządku zakłada, że ścieki powstałe podczas mycia pojazdu nie mogą dostawać się do gleby. Zgodnie z tym ustaleniem spłukiwanie użytej do mycia chemii wprost na swój trawnik lub podjazd nie powinno mieć miejsca. Dotyczy to zarówno agresywnych środków do mycia jak też ich wariantów w wersji EKO.

Pamiętaj, że nawet spłukiwanie pojazdu czystą wodą nie jest dopuszczalne. Podczas tego rodzaju działania do gleby mogłyby się bowiem dostać płyny, smary i osady obecne na elementach samochodu. Takie restrykcje mogą wydawać się mało logiczne, jednak mają one uzasadnienie w kontekście dbania o środowisko.

Zatem czy można myć samochód na swojej posesji? Tak, ale wyłącznie jeśli posiada ona odpływ kanalizacji sanitarnej. W ramach ciekawostki warto dodać, że interwencje i mandaty za mycie aut na swojej posesji najczęściej spowodowane są donosami  sąsiadów. Najlepiej jest więc skorzystać z profesjonalnej myjni.

W skrócie powody, dla których nie warto myć samochodu na parkingu lub podwórku to m.in.:

  • zanieczyszczanie środowiska,
  • długi czas mycia (przy myciu ręcznym),
  • możliwość otrzymania mandatu,
  • zniszczenie trawnika,
  • pozostawienie plam na podjeździe,

Mycie samochodu na parkingu – wykroczenie

Na parkingach również obowiązuje zakaz mycia samochodów i jego nieprzestrzeganie traktowane jest jako wykroczenie. Taka sama zasada dotyczy łąk i terenów leśnych oraz miejsc w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli więc chcesz w zgodzie z ekologią, prawem i bez ryzyka umyć zabrudzoną karoserię, zastosuj się do tych przepisów. Może Cię to również uchronić przed konfliktem z sąsiadami lub innymi użytkownikami parkingu, którzy mogą nie być zadowoleni z pozostawionych zanieczyszczeń. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do aktualnych przepisów w tej kwestii, skontaktuj się z przedstawicielami swojej gminy.

Myj samochód szybko, ekologicznie i zgodnie z prawem

Podsumowując, mycie samochodu na posesji jest przede wszystkim szkodliwe dla środowiska,  a ponadto za niestosowanie się do przepisów o zakazie takich działań można otrzymać stosunkowo wysoki mandat. Z tego powodu najlepiej jest zdecydować się na myjnię samochodową. Obecnie na rynku dostępne są warianty samoobsługowe i automatyczne. Korzystając z usług oferowanych w takim miejscu, możesz liczyć na lepszy efekt mycia i poczucie satysfakcji z życia w zgodzie z ekologią.

Pamiętaj, że na myjni nie musisz posiadać żadnych własnych akcesoriów, a obecne w niej mechanizmy szybko wyczyszczą wszystkie zabrudzenia na karoserii i felgach. Jeśli jesteś fanem własnoręcznego czyszczenia pojazdu wybierz myjnię bezdotykową. W takim miejscu to Ty sprawujesz kontrolę nad całym procesem mycia i wybierasz odpowiednie programy. Mycie bezdotykowe zajmuje najczęściej około 8-10 minut. Myjąc samochód na posesji, w tak krótkim czasie trudno jest nawet przygotować wszystkie potrzebne do tego rzeczy.

Po przekalkulowaniu kosztów związanych z użytkowaniem profesjonalnego centrum mycia aut może się okazać, że jest to o wiele bardziej opłacalne niż wyposażanie swojej posesji w odpowiedni odpływ kanalizacji sanitarnej. Zanim mimo wszystko zaczniesz myć samochód na swojej posesji, pomyśl o tym, ile razy można skorzystać z myjni samochodowej za 500 złotych, które niektórzy musieli już przeznaczyć na otrzymany mandat. Wszystkie te informacje, jasno wskazują, że korzystanie z myjni jest szybkie, ekologiczne, ekonomiczne i po prostu zgodne z prawem.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!