Nawet krótka przejażdżka po terenach pozamiejskich prawdopodobnie skończy się trudnymi do usunięcia śladami owadów na karoserii naszego pojazdu. Ten, wydawać by się mogło, błahy problem wymaga jednak naszej dość szybkiej reakcji. Jak usunąć ślady po owadach z samochodu? O tym w poniższym artykule.

 Sezon na uporczywe zabrudzenia z owadów na karoserii rozpoczęty!

Ciepłe miesiące zachęcają do wyjazdów poza miasto, jednak niemal każda taka wycieczka między polami i lasami zaowocuje niemiłą pamiątką w postaci resztek owadów rozbitych na karoserii. Dla kierowcy jest to spory problem z trzech głównych powodów:

  • Kwestie estetyczne – chociaż pojedyncze owady nie rzucają się w oczy, ich chmara rozbita o karoserię, szyby, lampy i boczne lusterka będzie już zdecydowanie świadczyć o niedbałym podejściu do auta.
  • Uszkodzenia karoserii – chityna zawarta w pancerzach owadów rozbitych o nadwozie nawet w niewielkich ilościach może uszkadzać zewnętrzne warstwy karoserii. Od tego dzieli nas tylko krok do trwałych uszkodzeń, przebarwień i ognisk korozji spowodowanych reakcją chemiczną resztek owada z warstwą lakieru.
  • Pogorszenie widoczności – nie tylko sama karoseria, ale też szyby są narażone na uderzenia insektów. W ekstremalnych przypadkach również lampy tracą na wydajności.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, nie warto zwlekać z usuwaniem resztek owadów – tym bardziej że ich szybkie wysychanie znacznie utrudnia czyszczenie. A zatem jak usunąć owady ze zderzaka, szyb i pozostałych elementów karoserii?

 

Usuwanie owadów z karoserii w 4 krokach

Najważniejszą, wspominaną już kwestią jest nieodkładanie zajęcia się tego typu zanieczyszczeniami. Jednak jak usunąć owady z lakieru szybko i skutecznie? Prześledźmy kolejne kroki:

  1. Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę, że używanie myjek wysokociśnieniowych, choć skuteczne, przy niezalecanej, bardzo bliskiej odległości od powierzchni lakieru może mieć niekorzystny wpływ, zwłaszcza na gorzej utrzymane powłoki. Zamiast tego bezpieczniej jest przygotować jeden z domowych lub profesjonalnych preparatów i wymyć karoserię ręcznie.
  2. Jeśli chodzi o przygotowania, to należy zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry lub gąbkę specjalnie przeznaczoną do tego celu. Zwykła, zbyt twarda gąbka może  porysować lakier. Jaki preparat do usuwania owadów z karoserii warto stosować? Domowym i tanim, lecz niestety niezbyt skutecznym sposobem będzie woda zmieszana z octem i odrobiną płynu do mycia naczyń. Nieco lepiej poradzi sobie zwykły płyn do mycia szyb, zarówno ten do użytku domowego, jak i samochodowy. Zdecydowanie najskuteczniejszym, a niewiele droższym wyjściem jest stosowanie profesjonalnych środków takich jak Binder Premium Bug Cleaner, FX Protect Bug Cleaner czy K2 NUTA ANTI-INSECT.
  3. Wybrany preparat należy rozprowadzić za pomocą szmatki lub atomizera i pozostawić na kilka minut, aby częściowo zasechł i rozpuścił resztki insektów. W przypadku specjalistycznych środków czas, rodzaj możliwej do czyszczenia karoserii, jak i szczegółowe instrukcje będą podane przez producenta na opakowaniu.
  4. Miękką szmatką z mikrofibry zmywamy wszystkie owady. Po wszystkim wizyta na myjni może być dobrym pomysłem.

Jak zabezpieczyć lakier przed przyklejaniem owadów?

Chociaż pozostałości po insektach na karoserii wydają się nieuniknione, to można przedsięwziąć pewne kroki, by ograniczyć ten niepożądany dla nas efekt. Istnieje kilka opcji o różnym stopniu skuteczności i koszcie. Popularną i dość skuteczną formą ochrony szyb jest tzw. niewidzialna wycieraczka będąca powłoką hydrofobową nakładaną przez warsztat lub własnoręcznie z pomocą specjalnych zestawów. Wiąże się to zwykle z wydatkiem kilkudziesięciu złotych.

Jeśli problem przywierających do karoserii szczątków owadów, jak i innych zabrudzeń jest dla nas szczególnie uciążliwy, możemy zdecydować się na pokrycie karoserii powłoką ceramiczną. Taki dość spory wydatek, rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych, będzie jednak gwarantował znaczne ograniczenie kłopotów z owadami, łatwiejsze czyszczenie nadwozia oraz znacznie większą jej odporność na uszkodzenia. Może to być dobry wybór, jeśli insekty nagminnie pojawiają się na karoserii naszego pojazdu.

 

Zobacz również powiązane wpisy

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!