Nie da się ukryć, że własnoręczne mycie samochodu należy do czynności, które wymagają dokładności, wysiłku i na które trzeba przeznaczyć sporo czasu. Wybór myjni automatycznej wydaje się więc atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie wygodę i chcą zaoszczędzić czas. Samochód przed myciem w automatycznej myjni powinien jednak zostać odpowiednio przygotowany. Warto więc przestrzegać poniższej instrukcji, by mycie auta było efektywne i bezpieczne. Jak zatem przygotować swój samochód przed myciem w takim miejscu? Czy trzeba coś robić w trakcie? A co po myciu?
Przygotowanie samochodu przed myciem na myjni automatycznej
Myjnie automatyczne dzielą się na myjnie portalowe i myjnie tunelowe i chodź łączy je wspólna kategoria to różni je zasada działania. W myjni portalowej samochód stoi nieruchomo, a urządzenia odpowiedzialne za mycie i pielęgnacje karoserii poruszają się wzdłuż jego bryły na solidnej konstrukcji zwanej portalem. W tym wariancie ze względów bezpieczeństwa należy opuścić pojazd na czas mycia, a jego przygotowanie ogranicza się do złożenia i demontażu wszelkich wystających elementów.
Sprawa wymaga nieco więcej troski na myjni tunelowej, która za pomocą specjalnego transportera przeciąga samochód przez tzw. tunel, który kolejno zawiera moduły odpowiedzialne za poszczególne etapy mycia, konserwacji, czy suszenia. W tym wariancie kierowca nie opuszcza swojego samochodu na czas mycia. O czym więc należy pamiętać wybierając się do spa dla naszych czterech kółek?
Myjniowy „must have” bezpieczeństwa
Samochód, który będzie przeciągany przez tunel myjni, musi przede wszystkim mieć możliwość swobodnego toczenia się. Trzeba zatem wyłączyć te funkcje, które temu przeciwdziałają. Jeśli auto wyposażone jest w funkcję automatycznego włączania hamulca postojowego, należy ją wyłączyć. Samochód z automatyczną skrzynią biegów może w tej materii może wymagać nieco więcej uwagi. Dlatego warto zapoznać się z naszym innym artykułem, w którym poruszamy większą ilość niuansów dotyczących mycia samochodów z automatyczną skrzynią biegów.
Przed myciem samochodu pamiętaj także żeby:
stosować się do instrukcji na wjeździe do myjni oraz ewentualnych wskazówek załogi,
wymontować lub zabezpieczyć te elementy nadwozia, które wystają, a więc bagażniki dachowe, uchwyty rowerowe czy anteny,
złożyć lusterka zewnętrzne,
wyłączyć funkcję automatycznego czujnika deszczu: wycieraczki przedniej szyby nie mogą się włączyć, w innym wypadku mogą zostać uszkodzone,
wyłączyć asystentów ruchu i systemy wykrywania kolizji,
wyłączyć funkcję automatycznego otwierania bagażnika,
dezaktywować czujniki parkowania, by nie uznały szczotek myjni za obiekty, które zbliżają się do auta,
wyłączyć system start – stop,
nie używać hamulca.
W przypadku myjni tunelowej to nie wszystko, bo w trakcie mycia również należy pamiętać o kilku łatwych do zapamiętania kwestiach.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas mycia na myjni tunelowej?
W myjni tunelowej kierowca pozostaje wewnątrz pojazdu. Aby w pełni bezpiecznie cieszyć się lśniącym samochodem warto wspomnieć o kluczowych zasadach obowiązujących podczas podbytu w tunelu myjni. Dlatego gdy auto przeciągane jest przez myjnię tunelową pamiętaj również, że:
- nie wolno otwierać szyb, drzwi bocznych, bagażnika, czy dachu (warto uczulić na to zabierane na myjnie pociechy, dla których taka wycieczka to prawdziwa frajda);
- jeśli auto ma funkcję blokowania i odblokowywania zamków bezkluczykowo, należy wyjąć kluczyk i położyć go blisko odbiornika, najlepiej w przedniej części pojazdu, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego wciśnięcia przycisku, który otworzy bagażnik, lub niewykrycia kluczyka przez pojazd (co może płynąć na awaryjne uruchomienie hamulca postojowego);
- przez cały czas trwania mycia samochodu pozostawić pas bezpieczeństwa zapięty (na wypadek automatycznego uruchomienia hamulca po zgaszeniu silnika i rozpięciu pasów);
- pod żadnym pozorem nie naciskać hamulca lub zaciągać hamulca ręcznego.
Powyższy sposoby zachowania w myjni tunelowej sprawią, że auto zostanie przez nią przeciągnięte bez nieprzewidzianych i nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby zakończyć się niezbyt przyjemnymi usterkami. A co należy robić po myciu samochodu?
O czym należy i o czym warto pamiętać po zakończonym myciu?
Gdy auto zostanie umyte, należy:
- sprawdzić hamulec zasadniczy oraz postojowy;
- rozłożyć lusterka;
- ponownie uruchomić wszystkie uprzednio wyłączone systemy (czujniki deszczu oraz inne);
- na dłuższą chwilę podczas jazdy wcisnąć delikatnie pedał hamulca (pozwoli to szybko rozgrzać i osuszyć hamulce, a ryzyko wystąpienia korozji zostanie zminimalizowane).
Przygotowanie samochodu do mycia w automatycznej myjni – teraz to proste!
Mycie samochodu w myjni automatycznej, nawet tego z automatyczną skrzynią biegów, nie musi być skomplikowane. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek, a wszystko przebiegnie tak, jak trzeba, a więc szybko, sprawnie i bezawaryjnie. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możesz zdemontować bagażnika dachowego, dodatkowych elementów oświetlenia, anten itp. bezpieczniejszą opcją mycia będzie skorzystanie z myjni samoobsługowej. Powodzenia!
Zobacz również
Pozostałe aktualności
Prawo jazdy od 17 roku życia
Launch control – czym jest i na czym polega?
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!