Podczas upałów ręczne mycie samochodu może być wyzwaniem. Nagrzana karoseria i intensywne promienie UV powodują szybkie schnięcie naniesionych środków chemicznych, co w wielu przypadkach skutkuje powstaniem widocznych zacieków. Aby lakier samochodu pozostał w doskonałej kondycji, należy więc sprawnie spłukiwać każdy umyty element. W przypadku myjni samoobsługowych najwygodniej jest skorzystać z obiektu, który posiada zadaszenie dające chodź trochę cienia. W skrócie więc podczas wysokich temperatur trzeba unikać ekspozycji lakieru na słońce. Jakie jeszcze wskazówki warto zastosować? Oto kilka porad o tym, w jaki sposób umyć samochód w czasie intensywnych upałów!
Mycie samochodu w upał – myjnia samochodowa i mycie ręczne
Podczas upalnych dni warto korzystać z myjni samochodowych, które zapewniają odpowiednie warunki do czyszczenia samochodu, nawet podczas intensywnego promieniowania słonecznego. Wcześniej wspomniane zadaszenie myjni będzie tu dostateczną ochroną przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Myjąc samochód ręcznie należy zapobiegać smugom i dobarwieniom poprzez dokładne spłukiwanie każdego umytego elementu, zanim środek czyszczący zacznie wysychać na lakierze. Po myciu warto także osuszyć karoserię przy użyciu miękkich ściereczek z mikrofibry.
Uniwersalne wskazówki jak myć auto latem to m.in.:
- mycie pojedynczych elementów i ich dokładne spłukiwanie, rozpoczynając od góry samochodu,
- ograniczanie ilości chemii myjącej,
- nie nakładanie past i wosków, które źle znoszą aplikacje w słońcu,
- wybór myjni samoobsługowej z zadaszeniem,
- użycie ciepłej wody (w przypadku mycia ręcznego),
- mycie w zacienionym miejscu ( w przypadku mycia ręcznego).
Zasady mycia samochodu na myjni samochodowej podczas upału
Mycie samochodu w upalne dni na myjni automatycznej lub bezdotykowej jest bardziej efektywnym sposobem na oczyszczenie karoserii podczas gorącego lata niż mycie ręczne. W przypadku myjni bezdotykowych podobnie jak w przypadku mycia ręcznego kluczową zasadą jest wybieranie zacienionych lub zadaszonych punktów oraz dokładne spłukanie użytych środków chemicznych przed ponowną ekspozycją lakieru na słońce. W praktyce więc należy zadbać o to, aby zastosowane programy umożliwiły usunięcie użytego szamponu i powstałej po nim piany.
Myjnie automatyczne najczęściej znajdują się w dedykowanych budynkach, czy halach więc problem bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne się tam nie pojawia. Za dokładne opłukanie samochodu również odpowiada maszyna i program mycia, więc jest to najbezpieczniejszy wariant latem.
Przyjeżdżając na myjnię bardzo rozgrzanym samochodem, jeśli jest taka możliwość, warto odczekać chwilę przed pierwszą aplikacją wody. Jednak na większości myjni woda przeznaczona do mycia jest ciepła więc tu również nie powinniśmy mieć większych obaw o nasz lakier.
Podsumowując, zasady bezpiecznego korzystania z myjni samochodowej w upalne dni to m.in.:
- (jeśli możliwe) odczekanie kilku minut przed pierwszą aplikacją wody,
- dokładne spłukiwanie,
- dokładne osuszanie,
- stosowanie się do zaleceń i instrukcji na myjni.
Zasady ręcznego mycia auta – Jak myć ręcznie samochód w upał ?
Jak myć samochód w upał bez korzystania z myjni? Można to zrobić na swojej posesji, jednak zgodnie z prawem trzeba umiejscowić samochód na nieprzepuszczalnym podłożu i zapewnić odpływ zużytej wody do kanalizacji. Jeśli na zewnątrz panuje prawdziwy upał, a karoseria pojazdu jest gorąca, najlepiej jest umiejscowić auto w miejscu zadaszonym lub cieniu drzew. Latem, posiadacze samochodów najczęściej planują mycie pojazdu o poranku lub wieczorem, kiedy nasłonecznienie jest mniej intensywne.
Ręczne mycie auta, gdy jest gorąco, warto rozpocząć od aplikacji wody na całą karoserię i oczyszczenia wybranego elementu np. tylnej części pojazdu przy użyciu gąbki z szamponem. Po wstępnym usunięciu zanieczyszczeń należy spłukać pianę przy użyciu czystej wody i przejść do mycia kolejnych fragmentów samochodu, powtarzając powyższą instrukcję.
Kiedy auto jest czyste, warto przystąpić do dokładnego osuszenia jego powierzchni przy użyciu ściereczek z mikrofibry. Tego rodzaju tkanina znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji samochodów, ponieważ nie pozostawia po sobie nieestetycznych włókien na lakierze. Podczas wyjątkowo gorących dni nie zaleca się używania wosku, który pod wpływem wysokiej temperatury może zbyt szybko zasychać.
Zobacz również powiązane wpisy
- Czy można myć auto na swojej posesji? Zobacz, czy to legalne
- Najczęstsze błędy podczas mycia samochodu
- Czy kabriolet można myć na myjni?
- Jak myć samochód na myjni samoobsługowej?
- Jak przygotować samochód do mycia na myjni automatycznej?
- Czym myć samochód – te środki się do tego nie nadadzą. Obalamy mity
- Woski naturalne i syntetyczne – jak działają i które lepiej stosować?
Pozostałe aktualności
Czym zabezpieczyć podwozie samochodu na zimę?
Czyszczenie felg aluminiowych oraz ich pielęgnacja
Rodzaje hybryd – poznaj różne typy silników hybrydowych
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!