Kierowcy często zastanawiają się, czy przy minusowej temperaturze można myć samochód, czy też odłożyć to działanie na cieplejszy dzień. Cóż, kiedy jest szczególnie mroźnie, to bez wątpienia warto poczekać na korzystniejszą aurę. Nie zawsze jednak jest taka możliwość i kiedy mimo niesprzyjających warunków nasze auto musi lśnić, to warto zadbać, aby przeprowadzony zabieg pielęgnacyjny nie narobił więcej szkody niż pożytku.
W pierwszej kolejności lepiej odpuścić sobie myjnie samoobsługowe wtedy bowiem wiele tego typu punktów jest po prostu zamkniętych, nawet jeśli mimo mroźnej aury punkt samoobsługowego mycia pojazdów działa to należy pamiętać, że ryzyko rozerwania uszczelek i popękania elementów karoserii po zamarznięciu zaaplikowanej wody jest spore. Z drugiej jednak strony, zimą osadzający się na lakierze brud i sól mogą być przyczyną płowienia lakieru, czy nawet korozji karoserii i podwozia. Jak zatem znaleźć kompromis pomiędzy temperaturą a utrzymaniem samochodu w dobrej kondycji?
Idealnym rozwiązaniem okazuje się myjnia automatyczna! Jeśli w pobliżu znajduje się sprawdzony punkt mycia automatycznego, nawet przy bardzo niskiej temperaturze nasze auto zostanie tam dokładnie umyte i zabezpieczone woskiem na gorąco, a co kluczowe zimową porą — porządnie osuszone przed dalszą drogą. W przypadku braku przywileju posiadania myjni automatycznej w okolicy warto przestrzegać kilka zasad, które mogą uchronić samochód pojazd przed uszkodzeniem.
Czy zimą można myć samochód i jak to robić, żeby nie uszkodzić auta?
Jeśli zastanawiasz się, jak myć auto zimą, weź pod uwagę, że wiele myjni tunelowych działa nawet wtedy, gdy temperatura spada poniżej -10 stopni C. W takim miejscu zazwyczaj istnieje możliwość dokładnego osuszenia samochodu po myciu, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzeń lakieru. Pamiętaj jednak, aby w szczególnie mroźnych warunkach, samodzielnie, dodatkowo przetrzeć uszczelki drzwi i bagażnika, które pod wpływem ujemnej temperatury mogą do siebie przymarznąć i zostać rozerwane podczas późniejszej próby otwarcia. Warto również zastosować dodatkowe preparaty do ich konserwacji, które uniemożliwią przymarzanie i zachowają je w lepszej kondycji. A jak wygląda kwestia mycia samoobsługowego?
Mycie auta na myjni bezdotykowej w zimie teoretycznie jest możliwe, ale tego rodzaju punkty są często nieczynne podczas dużych mrozów. Jest to spowodowane brakiem możliwości usunięcia zaaplikowanej podczas płukania wody, która po prostu mogłaby błyskawicznie zamarznąć. Korzystanie z myjni bezdotykowej zimą jest jednak możliwe przy temperaturach powyżej zera i gdy mróz nie jest aż tak duży.
Jak myć auto zimą? Poznaj kluczowe zasady
Warto pamiętać, że kiedy zimą na samochodzie osadza się piasek, błoto, śnieg i sól — nie należy karoserii szorować szczotką lub też gąbką bez uprzedniego dokładnego płukania. Takie działanie doprowadziłoby do porysowania lakieru pozostałymi na karoserii ostrymi drobinkami. W warunkach zimowych warto więc na samym początku użyć dyszy ze wzbogaconą detergentem wodą pod ciśnieniem i ze szczególną dokładnością spłukiwać lakier od góry do dołu.
Kolejnym sposobem na mycie samochodu zimą jest skorzystanie z… myjni ręcznej. Podobnie jak w przypadku myjni automatycznej ciepłe pomieszczenie zapewnia karoserii bezpieczeństwo, nawet gdy na zewnątrz panuje przenikliwy mróz. Mycie samochodu w zimę jest więc możliwe, ale nadrzędną zasadą jest to, aby nie narażać mokrego auta na bezpośredni kontakt z niską temperaturą. Tak więc, jeśli nie masz możliwości skorzystania z automatu, a dysponujesz ogrzewanym garażem i bezpośrednio po skorzystaniu z myjni umieścisz w nim swój samochód, należysz do szczęśliwców, którym zima nie jest straszna.
Zalety mycia samochodu zimą to m.in.:
- możliwość usunięcia z powłoki samochodu chemikaliów, soli drogowej i błota,
- zapobieganie korozji lakieru,
- prewencja uszkodzeń podwozia,
- możliwość dostrzeżenie ewentualnych ubytków i rdzy we wczesnym stadium,
Pamiętaj o podwoziu
Pamiętaj, że podczas zimowej aury warto zadbać także o mniej oczywiste części auta. Mycie podwozia zimą może zapobiegać wzmożonej korozji i umożliwić dostrzeżenie uszkodzeń, które zawczasu można usunąć, unikając tym samym nieprzyjemnych niespodzianek związanych z awariami. Podwozie można myć zarówno na myjni automatycznej, jak i samoobsługowej. W przypadku myjni samoobsługowej pamiętaj, aby nie robić tego w skrajnie niskich temperaturach.
Podsumowanie wiedzy dla kierowców myjących auto zimą
Jak myć samochód zimą? Podsumowanie w pigułce:
- chroń mokry lakier przed zamarznięciem,
- unikaj szorowania karoserii pokrytej piachem i solą bez porządnego płukania,
- zadbaj o osuszenie i konserwację uszczelek drzwi i bagażnika,
- pamiętaj o myciu podwozia, które pod wpływem soli drogowej bardzo szybko rdzewieje.
Mycie auta zimą na myjni bezdotykowej można sobie odpuścić, ale tylko przy temperaturach poniżej zera. W pozostałe dni przy odrobinie dodatkowego wysiłku przeznaczonego na osuszenie karoserii miękką ściereczką jest to dobre rozwiązanie.
Na myjni automatycznej sprawa ma się nieco inaczej i jeśli punkt mycia posiada w programie suszenie, to nie ma tu żadnych przeciwwskazań i jest to bez wątpienia najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Dlatego jeśli planujesz mycie auta zimą — polecamy skorzystać z myjni portalowej lub myjni tunelowej, na której dodatkowo umyjesz podwozie, zabezpieczysz karoserie woskiem na gorąco oraz dokładnie osuszysz pojazd.
Pozostałe aktualności
Prawo jazdy od 17 roku życia
Launch control – czym jest i na czym polega?
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!