Gdy temperatury spadają poniżej zera, codzienne zamarzanie szyb może stać się naprawdę dokuczliwe. Czytając poniższy artykuł dowiesz się jak błyskawicznie, wygodnie i bezpiecznie odmrozić szybę, także domowymi metodami. Zapraszamy!

Jak szybko rozmrozić szyby – sprawdzone sposoby

By codzienne odmrażanie szyb nie stało się utrapieniem, warto wcześniej przygotować się na tę okoliczność. Szybkim i sprawdzonym sposobem będzie zaopatrzenie się w następujący zestaw: skrobaczka, zmiotka i płyn do odmrażania. Ten ostatni jest zasadniczo najważniejszy, gdyż pomoże szybko uporać się z grubym lodem i szronem, a przy tym nie stanowi żadnego zagrożenia dla szyby. Można go zakupić w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych i większych marketach.

W porównaniu z powyższym popularne domowe metody takie jak używanie ciepłej wody przynoszą co najwyżej umiarkowany efekt, a przeprowadzone nieostrożnie narażają szybę na pęknięcie. Na myśl mogłoby jeszcze przyjść nakierowanie nadmuchu na szybę, jednak rozgrzewanie silnika na postoju w terenie zabudowanym zgodnie z prawem zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł, o czym mówi art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o ruchu drogowym.

Co zamiast odmrażacza do szyb?

Jeśli zależy nam na odrobinie oszczędności, a mrozy nie są zbyt dotkliwe lub potrzebujemy alternatywy dla odmrażacza, całkiem nieźle sprawdzi się dość prowizoryczny, acz skuteczny sposób – rozpylenie solanki. Potrzebujemy jedynie butelki z rozpylaczem, zwanym także atomizerem. Dobrze sprawdzi się pojemnik po zużytym odmrażaczu lub innym podobnym środku do auta. Wsypujemy do niego czubatą łyżkę soli kuchennej, zalewamy wodą, zamykamy, wstrząsamy i otrzymujemy nie najgorszy płyn do zamarzniętych szyb.

Jak odmrozić szyby od środka?

Sytuacja, w której szyby są pokryte lodem od środka nie jest tak częsta, jednak może się zdarzyć i powinna wtedy od razu wzmożyć naszą czujność. Przyczyny tego zjawiska będą podobne jak przy parowaniu szyb: nadmiar dostającej się do środka wilgoci i niesprawny filtr kabinowy, a do tego niskie temperatury oraz pozostawienie auta na zewnątrz. Dlatego najlepiej zacząć od wymiany wspomnianego filtra, dokładnego wytrzepywania butów przed wejściem do środka i częstego wietrzenia pojazdu. Jeśli lód już się pojawi, stosujemy skrobaczkę z dodatkowym użyciem ścierki bądź gąbki tak, by topniejący lód nie lądował na tapicerce. Po odbytej drodze warto także pamięć o przewietrzeniu samochodu po zakończonej podróży.

Czy ocet i alkohol rozpuszcza lód?

Ocet i alkohol to powszechnie stosowane środki na odmrażanie szyb i rzeczywiście trudno odmówić im skuteczności. Oczywiście używamy ich oddzielnie, wymieszanych z wodą – ocet można stosować w proporcji 3 części octu na 1 część wody, natomiast dla alkoholu proporcja wynosi 1:1 lub 2:1. Dobrym pomysłem będzie także pokrycie szyby nierozcieńczonym octem lub alkoholem, gdy wiemy, że może dojść w niedługim czasie do jej zamrożenia. Uważajmy jednak, gdyż ocet ma negatywny wpływ na lakierowane elementy karoserii.

Zalety stosowania odmrażaczy do szyb

Wśród wymienionych rozwiązań kusić mogą te najbardziej budżetowe, jednak powinniśmy je traktować raczej jako ostateczność. Specjalne odmrażacze do szyb wyróżnia:

  • wygoda stosowania,
  • szybkość działania – nie zmarzniemy, skrobiąc szyby na mrozie,
  • bezpieczeństwo dla szyby, lakieru, wycieraczek i uszczelek,
  • skuteczność nawet przy skrajnie niskich temperaturach,
  • możliwość odmrażania także zamków i wycieraczek.

Jak widać, przewaga odmrażacza nad sposobami domowymi jest znacząca. Oczywiście wśród samych odmrażaczy znajdziemy te tańsze, jak i droższe propozycje. Do tej pierwszej grupy należą atomizery, zaś do drugiej środki w sprayu, które zapewniają lepszą aplikację.

Jak zapobiec zamarzaniu szyb w samochodzie?

Jeśli notorycznie zmagamy się z zamarzającymi szybami, warto zastosować jedną z poniższych metod, które temu zapobiegną:

  • przykrycie szyb na specjalną matą, egzamin zda również ta chroniąca przed słońcem,
  • wietrzenie przed pozostawieniem auta na postój – zmniejsza to ilość zbierającej się i zamarzającej wody, wcześniej lepiej także wyłączyć klimatyzację i schłodzić auto,
  • stosowanie sprayów przeciw zamarzaniu.

Nietrudno zgadnąć, że łączenie tych sposobów przyniesie najlepsze efekty, a zamarzające szyby w aucie przestaną być problemem!

 

Więcej z zimowego kompendium kierowcy

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!