Pierwsze chłodniejsze tygodnie nieustannie wywołują wśród kierowców wątpliwości: czy to już pora na wymianę opon z letnich na zimowe? Kwestia ta rzeczywiście często nie jest oczywista, jednak postaramy się wyjaśnić kiedy, gdzie i dlaczego warto dokonać tej zmiany. Jak w tej materii wyglądają zagadnienia praktyczne i prawne? Zapraszamy do lektury!

Czy w Polsce jest obowiązek jazdy na oponach zimowych?

Warto to podkreślić już na początku: w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, który byłby podyktowany względami prawnymi. Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by jeździć na oponach letnich przez cały sezon zimowy, jednak jest to, jak za chwilę wykażemy, praktyka co najmniej nieodpowiedzialna.

Przede wszystkim budowa zimowych opon sprawia, że droga hamowania skraca się nawet o około 10 metrów w porównaniu z ogumieniem letnim. Lepsza przyczepność na śniegu i błocie oznacza też lepsze i bezpieczniejsze prowadzenie pojazdu.

Chociaż brak opon zimowych rzeczywiście w Polsce nie grozi mandatem, to może pośrednio przyczynić się do kolizji lub innych wykroczeń i tym samym odpowiedzialności karnej, zaś w gorszym scenariuszu – do zagrożenia zdrowia i życia.

Na co zwrócić uwagę wymieniając opony na zimowe?

Jeśli posiadamy komplet opon zimowych na osobnych felgach, można pokusić się o ich własnoręczną wymianę. Nie będzie to jednak wbrew pozorom trywialne zadanie. Na początek warto przyjrzeć się, czy felga nie jest wewnątrz zanieczyszczona np. błotem oraz, czy w oponę niewbite są w nią jakieś elementy metalowe oraz, czy nie jest zbyt stara – tj. ma ponad 6 lat. Następnie można przejść do sprawdzenia innych ważnych kwestii:

  • Ciśnienie – nawet jeśli nie ma widocznego ubytku powietrza, trzeba koniecznie skorzystać z kompresora z nanometrem, choćby w celach kontrolnych.
  • Głębokość bieżnika – zwłaszcza przy kolejnym z rzędu sezonie na danym zestawie ogumienia.
  • Zbieżność kół i wyważenie opon – oba czynniki wpływają wydatnie na komfort jazdy i trwałość elementów zawieszenia. Wymagane jest tutaj posiadanie specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy, więc z tym elementem kontrolnym najlepiej wybrać się do fachowego warsztatu.

Trudności, jakie można napotkać wymieniając opony zimowe, mogą skłonić wielu kierowców do skorzystania z usług wulkanizatora. Jest to na pewno rozwiązanie pewne i dość szybkie pod warunkiem, że podejmiemy się go przed nastaniem kolejek charakterystycznych dla okresu, w którym pojawiają się pierwsze opady śniegu.

Również same opony zimowe warto kupić poza sezonem, oczywiście ze względu na niższe ceny. Dokonując wyboru konkretnego modelu, nie powinno się oszczędzać. Opony odznaczające się lepszymi parametrami użytkowymi będą rozsądnym wyborem zwłaszcza przy intensywnym i częstym podróżowaniu autem zimową porą.

Zalecany termin zmiany opon z letnich na zimowe w 2022 roku

Powszechnie przyjętą zasadą jest, by wymieniać opony na zimowe po spadku temperatury poniżej 7 stopni. Co prawda ich właściwości aktywują się w pełni, gdy termometr pokazuje wartości poniżej 0, lecz wcześniejsza zmiana pozwoli uniknąć zaskoczenia warunkami na drodze.

Z tego powodu zalecanym terminem wymiany ogumienia na zimowe jest październik, gdy temperatury wyraźnie spadają. Przy cieplejszych okresach ostatnim dzwonkiem często jest listopad.

Czynnikiem wpływającym w pewien sposób na termin zmiany opon jest miejsce zamieszkania: mieszkańcy terenów górskich mogą spodziewać się opadów śniegu znacznie wcześniej względem reszty kraju, zwłaszcza względem nadmorskich miejscowości. Niezależnie od tego warto przyglądać się prognozom pogody i na bieżąco obserwować warunki panujące na drogach w swojej okolicy.

Lista państw, w których występuje obowiązek prawny zmiany opon

Polska należy do niewielkiej grupy krajów, gdzie nie ma prawnego obowiązku wymiany opon. Wybierając się za granicę, warto jednak wiedzieć, gdzie oraz w jakich terminach takie obwarowania prawne występują:

  • Wymiana opon Austria – 1 listopada – 15 kwietnia,
  • Wymiana opon Czechy – 1 listopada – 31 marca,
  • Wymiana opon Estonia – 1 grudnia – 1 marca,
  • Wymiana opon Finlandia – 1 grudnia – końca lutego,
  • Wymiana opon Łotwa – 1 grudnia – 1 marca,
  • Wymiana opon Rumunia – 1 listopada – 31 marca,
  • Wymiana opon Słowenia – 15 listopada – 15 marca,
  • Wymiana opon Szwecja – 1 grudnia – 31 marca.

W niniejszych krajach obowiązek ten ustala odpowiedni znak drogowy lub prawo wymaga dostosowania ogumienia do warunków na drodze:

  • Chorwacja,
  • Hiszpania,
  • Francja,
  • Luksemburg,
  • Niemcy,
  • Norwegia,
  • Słowacja,
  • Włochy.

Dlaczego opony zimowe sprawdzają się doskonale w niskich temperaturach?

Za korzyści wynikające z użytkowania opon zimowych odpowiada kilka czynników. Przede wszystkim głębsze i gęściej rozmieszczone lamele zwiększają przyczepność do śliskiego i gładkiego śnieżnego podłoża. Inną kwestią jest mieszanka gumy, która w tym wypadku będzie dłużej zachowywała swoją miękkość. Efektem jest pewniejsze prowadzenie, łatwiejsza kontrola nad pojazdem i co za tym idzie bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg.

 

Więcej z zimowego kompendium kierowcy

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!