Wraz z nadejściem chłodnych, zimowych dni należy przygotować samochód do nowych warunków. Warto m.in. zadbać o wymianę opon, regulację reflektorów, czy sprawdzenie stanu wycieraczek. Zadań serwisowych, spoczywających na właścicielach samochodów, jest jeszcze więcej. Jednym z ważnych obowiązków jest kwestia zabezpieczania lakieru samochodowego na tę najtrudniejszą porę roku. Dlaczego warto zadbać o ochronę karoserii w tym czasie? W poniższym artykule przedstawiamy, jak ochronić powłokę lakierniczą przed zimą, oraz w jaki sposób poprawnie wykonać jej zabezpieczenie na myjni samochodowej.

Dlaczego warto zabezpieczyć lakier samochodu na zimę?

Zabezpieczenie lakieru na zimę to ważne działanie, które pomoże zminimalizować ryzyko powstawania nieestetycznych przebarwień, uszkodzeń oraz ognisk korozji w najbardziej reprezentatywnych fragmentach nadwozia. Odpowiednio zaimpregnowana karoseria przez dłuższy czas pozostanie w dobrej kondycji, co z kolei przełoży się na utrzymanie walorów wizualnych i wartości samochodu na wysokim poziomie. W okresie zimowym procesy korozyjne, które zachodzą na metalowych elementach pojazdu, przybierają na swojej intensywności. Poniżej przedstawiamy trzy czynniki, które najbardziej niszczą lakier:

  • wszechobecna wilgoć – zarówno w postaci opadów deszczu, zalegającego śniegu na jezdni, jak i zwiększonej ilości wilgotności powietrza;
  • sól drogowa – zawierająca zanieczyszczenia chemiczne, w tym chlorki, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne ze stalową karoserią;
  • piasek drogowy – mogący uszkodzić wierzchnie warstwy lakieru..

Regularne zabezpieczanie lakieru przed czynnikami nasilającymi się w zimie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstawania uszkodzeń, których skutkiem są ogniska korozji oraz brakiem konieczności umawiania wizyty u blacharza na wiosnę.

Czy warto woskować samochód na zimę?

Woskowanie to jedna z podstawowych technik zabezpieczających poszczególne elementy pojazdu przed czynnikami oddziałującymi na nie z zewnątrz. Specjaliści zalecają regularne nakładanie wosku po każdym myciu pojazdu. Takie działanie jest szczególnie ważne w zimie. Wosk chroni lakier przed działaniem światła UV, a także stanowi barierę zabezpieczającą przed oddziaływaniem soli drogowej. Zabezpiecza on także miejsca posiadające niewielkie uszkodzenia, takie jak rysy na karoserii, przed powiększeniem ich obrysu. Nakładane ręcznie preparaty na bazie wosku nie zawsze jednak będą cechowały się wysoką skutecznością działania. Warto stawiać na sprawdzone produkty, które posiadają rzetelne recenzje. Dobrym sposobem jest również regularne aplikowanie wosku na gorąco na renomowanych myjniach automatycznych Christ Wash Systems.

 

Lakier po nałożeniu i wypolerowaniu wosku

 

Ręczne woskowanie lakieru na zimę

Jak zabezpieczyć lakier samochodu na zimę, bez umawiania się na wizytę w serwisie detailingowym? Można to zrobić samodzielnie, wykonując ręczne woskowanie lakieru. Przed podjęciem się prac konserwacyjnych należy dokładnie umyć samochód. W kolejnym kroku prezentujemy, jak zabezpieczyć lakier na zimę specjalnym woskiem.

  1. Wybierz suche i zabezpieczone przed deszczem miejsce.
  2. Wybierz sprawdzony produkt i zastosuj go zgodnie z instrukcjami wskazanymi przez producenta.
  3. Pamiętaj, o nakładaniu preparatów zabezpieczających tylko i wyłącznie na oczyszczony i osuszony lakier.
  4. Krok po kroku, nanoś preparat woskowy na karoserię – starając się nie

pozostawiać niezabezpieczonych fragmentów lakieru oraz smug wynikających z nieprawidłowej aplikacji.

Manualne konserwowanie powierzchni jest procesem czasochłonnym, żmudnym i wymagającym dużej cierpliwości. Praca staje się mniej komfortowa, jeśli nie dysponujemy ogrzewanym garażem. Również nie każdy wosk można nakładać w niskich temperaturach, co dodatkowo komplikuje ten proces.

Zabezpieczenie lakieru na myjni

Alternatywą dla prac ręcznych jest wizyta na myjni automatycznej. Nowoczesne stanowiska w takich punktach są często wyposażone w zaawansowane programy mycia, które przyczyniają się do zabezpieczania powierzchni karoserii przed niekorzystnymi warunkami drogowymi. Jak zabezpieczyć lakier na zimę? Skorzystaj z usług myjni Christ Wash Systems, która oferuje aplikowanie wosku na gorąco.

Wygodne zabezpieczenie lakieru przed zimą

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, jak zabezpieczyć lakier przed zimą. Ręczne metody wymagają wytężonej pracy i dużej cierpliwości. Jeśli chcemy zapewnić ochronę karoserii w szybki sposób, to warto zdecydować się na nałożenie wosku lub powłoki syntetycznej bezpośrednio na automatycznej myjni samochodowej. To rozwiązanie szczególnie przyjazne dla osób ceniących sobie wygodę, a także kierowców nieposiadających własnego garażu, w którym można poddać samochód samodzielnej konserwacji.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!