Kabina pojazdu to względnie niewielka przestrzeń, nic zatem dziwnego, że nieprzyjemne zapachy są w jej wnętrzu szczególnie intensywnie odczuwane. Zwłaszcza w przypadku mało wydajnej i nieczyszczonej od dawna wentylacji. Dym papierosowy, pozostałości po jedzeniu i inne zapachy mogą wytworzyć niezwykle nieprzyjemną mieszankę, której trudno się pozbyć. Na szczęście ozonowanie pojazdu to remedium na ten problem — dezynfekcja przeprowadzona w ten sposób jest szybka, bezpieczna i przede wszystkim całkowicie usuwa niepożądaną woń. Zapraszamy zatem do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat ozonowania pojazdów!

Co to jest ozonowanie i na czym polega?

Ozon to tlen skupiony w trójatomowych cząsteczkach, który charakteryzuje się przede wszystkim dużą zdolnością do utleniania i co za tym idzie zabijania drobnoustrojów. Dlatego ozonowanie pojazduczyli wprowadzanie tego gazu do kabiny i klimatyzacji to niezwykle skuteczna metoda dezynfekcji, która pozwala całkowicie pozbyć się szkodliwych czynników organicznych.

Częste ozonowanie wnętrza pojazdu to dobra praktyka w walce z uporczywymi i trudnymi do zamaskowania zapachami, wśród których przoduje dym papierosowy. Ozon nie maskuje tych woni, lecz rozbija cząstki organiczne do nieszkodliwej formy, pozostawiając po sobie jedynie zwykły tlen.

Specjalne urządzenie do wytwarzania ozonu jest umieszczane we wnętrzu auta przy schowku, gdzie klimatyzator zasysa powietrze. Opcjonalnie ozon wprowadzany jest do środka za pomocą rury z zewnętrznego generatora gazu.

Przed przystąpieniem do procedury ozonowania konieczne jest oczyszczenie wnętrza pojazdu ze źródeł zapachu — tapicerka i inne powierzchnie powinny także zostać wysuszone. Niezależnie od sposobu przeprowadzania ozonowania, po jego zakończeniu konieczne jest również przewietrzenie pojazdu.

Dlaczego warto ozonować samochód?

Jak już wspomniano, ozonowanie samochodu usuwa drażniące zapachy i dezynfekuje, warto natomiast pochylić się nad przewagą tej metody nad chemicznymi środkami czyszczącymi i zapachowymi. Przede wszystkim rozpylony gaz (ozon) dociera w każdą, nawet najmniejszą i najtrudniej dostępną przestrzeń w obrębie kokpitu, dotyczy to oczywiście także klimatyzacji, w tym parownika i filtra kabinowego. Wyklucza to wszelkie niedopatrzenia, zatem mamy pewność, że każdy centymetr kwadratowy wnętrza został oczyszczony.

Ozonowanie wnętrza samochodu warto przeprowadzić, szczególnie jeśli we wnętrzu palony jest tytoń, przewożone są zwierzęta, spożywane są posiłki, a przewożone osoby chętnie korzystają z mocnych perfum. Spalanie cząstek generujących te zapachy nie pozostawia żadnego marginesu co do ich przetrwania po przeprowadzonym ozonowaniu.

Nie można także nie wspomnieć o kwestiach zdrowotnych, dotyczących zwłaszcza alergików narażonych na drobnoustroje. Naturalnie kumulujące się na tak niewielkiej przestrzeni zarodniki pleśni, roztocza, wirusy i grzyby narażają zdrowie kierowcy i pasażerów. Warto zatem stosować ozonowanie jako element profilaktyki prozdrowotnej, gdyż jako jedna z niewielu metod daje pewność co do całkowitej eliminacji wymienionych wyżej czynników.

Ile czasu zajmie ozonowanie?

Długość trwania procesu jest częstym pytaniem, jeśli chodzi o ozonowanie samochodu. Ile czasu powinno ono trwać? Zależy to w dużym stopniu od rozmiaru kabiny, stopnia zabrudzenia i intensywności niepożądanych zapachów, a także wydajności urządzenia. Ostateczny czas ozonowania samochodu wynosi od około 15 minut do godziny, choć może także potrwać dłużej. W przypadku korzystania z profesjonalnych usług czas zostanie dopasowany do konkretnego przypadku, trzeba natomiast liczyć się z tym, że najbardziej uporczywe zapachy mogą wymagać powtórzenia procedury. Zwykle wystarcza jednak jeden cykl i kilkadziesiąt minut cierpliwości.

Kiedy i co ile czasu należy wykonać ozonowanie pojazdu?

Tak jak każdy zabieg związany z konserwacją auta, ozonowanie warto przeprowadzać regularnie. Jak często? Rekomenduje się wykonanie takiej dezynfekcji co najmniej raz do roku, jednak w praktyce warto robić to częściej, najlepiej co kilka miesięcy. Częstotliwość tę dobrze jest zwiększyć nawet do comiesięcznego ozonowania, wszystko zależy od tego, jak bardzo intensywnie i w jakich warunkach używane jest auto.

Jeśli kierowca lub pasażer pali wyroby tytoniowe, autem podróżują zwierzęta, zaleca się bardzo systematyczne ozonowanie wnętrza, najlepiej wraz z czyszczeniem klimatyzacji i wymianą filtra kabinowego.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób o osłabionej odporności i alergików — cykliczne dezynfekcje mogą znacznie zwiększyć komfort podróżowania i uchronić od groźnych chorób. Alternatywnie można oczywiście starać się wyeliminować źródła zapachów i zanieczyszczeń mechanicznie lub fizycznie, niemniej nie należy rezygnować z ozonowania.

Czy auta bez klimatyzacji również należy ozonować?

Chociaż ozonowanie może pomóc oczyścić klimatyzację, jej obecność nie jest konieczna, gdyż w tym procesie dochodzi do dezynfekowania każdej powierzchni z pomocą rozchodzącego się samoistnie gazu. Nawet jeśli auto posiada klimatyzację, jej włączanie nie jest konieczne, a dużo zależy od temperatury zewnętrznej. Jeżeli jest ona wysoka, ozon może ulec rozpadowi, zatem wykonując ozonowanie wiosną i latem lepiej klimatyzację pozostawić włączoną.

Trzeba pamiętać, że brak klimatyzacji w aucie może sprawiać, że akumulacja drobnoustrojów na powierzchniach kabiny będzie mniejsza, to i tak z upływem czasu nieuniknione będzie ich stopniowe gromadzenie się. Tym samym zdecydowanie nie można zaniedbywać ozonowania, szczególnie jeśli we wnętrzu są obecne niekorzystne czynniki wymienione wcześniej.

Czy procedura ozonowania samochodu jest szkodliwa?

Ponieważ zwykle niewiele mamy do czynienia z ozonem na co dzień, nic dziwnego, że mogą pojawić się obawy o bezpieczeństwo ozonowania auta. Sam gaz w dużych stężeniach rzeczywiście jest szkodliwy dla zdrowia, powoduje podrażnienia i może prowadzić do omdleń. Mimo to ozonowanie wykonane przez profesjonalistów, jak i własnoręczne używanie ozonatora z ostrożnością jest całkowicie bezpieczne. Dostosowane do wielkości wnętrza stężenie gazu z pewnością nie uszkodzi tapicerki ani innych powierzchni.

Niewykluczony jest natomiast „dziwny zapach” po ozonowaniu samochodu. Jest on efektem utleniania zanieczyszczeń i powinien zniknąć samoistnie w ciągu kilku godzin po przeprowadzeniu procedury. Można przyspieszyć ten proces, przejeżdżając niewielki dystans z opuszczonymi szybami i przecierając tapicerkę wilgotną szmatką. Ozon jednak rozwiewa się na tyle szybko, że nie ma możliwości, by wpłynął negatywnie na zdrowie.

Samodzielne ozonowanie pojazdu – czy warto?

Skoro już wiadomym jest, dlaczego warto stosować ozonowanie, otwartym pozostaje pytanie, czy lepiej zrobić to samodzielnie, czy zlecić zadanie profesjonalistom. Jeśli chodzi o usługę ozonowania, to jest ona niedroga, może oszczędzić sporo czasu, a przede wszystkim mamy pewność, że zostanie ono przeprowadzone z zachowaniem najwyższego standardu bezpieczeństwa. Jeśli ozonowanie przeprowadzamy tylko profilaktycznie, co kilka miesięcy, to ta opcja wydaje się najlepsza.

Zakup ozonatora do samodzielnego przeprowadzania dezynfekcji może być potencjalne bardzo korzystny, lecz obarczony jest także pewnym ryzykiem. Po pierwsze jest to spory jednorazowy koszt co najmniej kilkuset złotych. Jeśli jednak zabieg wykonywany będzie bardzo często, urządzenie do ozonowania pojazdów może szybko się zwrócić. Z drugiej strony już sam jego wybór może stanowić trudność — trzeba dostosować możliwości danego modelu do pojemności wnętrza kabiny.

Choć sama obsługa urządzenia nie należy do trudnych i zwykle mają one wbudowany timer, nie ominie nas wcześniejsze sprzątanie i uszczelnianie auta. Zbyt duże stężenie gazu faktycznie jest w stanie uszkodzić zwłaszcza elementy plastikowe. Używany rozważnie jest jednak bezpieczny i można rozważyć taki zakup. Ostateczna decyzja rozbije się o kalkulację uwzględniającą własne potrzeby i potencjalne oszczędności wynikające z samodzielnego ozonowania.

Ile kosztuje ozonowanie auta

Koszt ozonowania pojazdu osobowego nie jest duży, waha się w okolicy 50-120 zł. Często jest on wliczony w koszt obsługi serwisowej klimatyzacji.

Ozonowanie samochodu opinie

„Zdecydowanie polecam wykonywać regularnie ozonowanie samochodu. Szczególnie dotyczy to pojazdów stworzonych do przewozu większej ilości osób na dłuższych trasach. Samochód po profesjonalnie wykonanej usłudze jest niesamowicie odświeżony, wręcz „pachnie fabryką”. Skutków uczonych nie zauważyłem.„
– Artur, właściciel firmy przewozowej

Ozonowanie auta – podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, można dojść do wniosku, że ozonowanie auta jest bardzo przydatnym, a niestety też często niedocenianym rozwiązaniem na nieprzyjemne zapachy w aucie. Różnorodne środki zapachowe do aut, które mogą pomóc ukryć niemiłą woń, nie są w stanie usunąć jej całkowicie. Dlatego ozonowanie jest polecane do regularnego i możliwie częstego stosowania — w końcu nie tylko zwiększa komfort podróżnych, ale może nawet ochronić ich zdrowie!

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!