Plastikowe elementy nadwozia przez wiele lat były powszechnie stosowane w wielu modelach samochodów osobowych i ciężarowych. Po kilkuletnim okresie odchodzenia od tego rozwiązania część producentów ponownie się do nich przekonuje. Jednocześnie wraca problem związany z czyszczeniem i renowacją blaknących, w pełni syntetycznych fragmentów karoserii. Jak zadbać o czarne plastiki, aby ich wygląd cieszył oko? O tym w poniższym tekście.

Dlaczego czarne plastiki na aucie z czasem płowieją i tracą blask

Plastik wykorzystany do produkcji części nadwozia zbudowany jest z polimerów, a żywotność wiązań syntetycznych nie jest nieograniczona. Wraz z upływem czasu zewnętrzna warstwa plastiku, która ma bezpośredni kontakt ze środowiskiem, zaczyna niszczeć. Jeśli nie zadziałamy w porę, to będziemy posiadać wyblakłe elementy w swoim pojeździe. Wśród przyczyn płowienia materiału można wyróżnić:

  • oddziaływanie promieni słonecznych;
  • osadzanie się brudu zbieranego podczas eksploatacji;
  • wahania temperatur obniżające wytrzymałość plastiku;
  • nieumiejętne mycie pojazdu, w tym zbyt bliskie trzymanie lancy wysokociśnieniowej (sprawdź: jak poprawnie myć auto na myjni bezdotykowej).

Metody regeneracji wypłowiałych czarnych plastików w aucie

Wyblakłe plastiki w samochodzie wcale nie oznaczają wyroku, który niesie za sobą widmo nowych inwestycji w pojazd. Zamiast wymieniać elementy na nowe, warto podjąć się ich naprawy. Jak odnowić czarny plastik na nadwoziu? Wskazujemy trzy sposoby, dzięki którym renowacja czarnych elementów będzie wykonana w sposób maksymalizujący szanse na powodzenie.

  1. Odnawianie czarnych plastików na gorąco
  2. Farbowanie czernidłem – sposób na wyblakłe plastiki
  3. Lakierowanie czarnych plastików

Odnawianie czarnych plastików na gorąco

Metoda polegająca na wykorzystaniu urządzenia generującego wysoką temperaturę, która stapia wierzchnią powłokę polimerową. Do tego celu stosuje się najczęściej precyzyjną opalarkę, która podgrzewa plastik, zasklepiając ewentualne niedoskonałości. Kolejnym pozytywnym skutkiem działania opalarki jest zaczernienie plastiku w wyniku procesów topnienia. Procedura wymaga bardzo dużej precyzji w działaniu. Zbyt długie działanie skrajnej temperatury może bezpowrotnie zniekształcić element, przez co jedyną możliwością naprawy będzie wymiana części na nową.

Farbowanie czernidłem – sposób na wyblakłe plastiki

Jak odnowić czarne plastiki w aucie metodą jak najmniej inwazyjną? Może nią być zastosowanie czernidła. To metoda odrestaurowywania elementów syntetycznych polegająca na chemicznym działaniu substancji zawartych w składzie aplikowanego produktu i powierzchni plastikowego elementu. Zaciemniają one plastik, niwelują rysy i pokrywają elementy specjalną powłoką, dzięki której ogranicza się dalsze blaknięcie plastiku. Lista popularnych preparatów odnawiających czarny kolor plastików (czernideł) wygląda następująco:

  • Czernidło do gumy i plastiku K2 Bono Black
  • ADBL Blackouter 200ml – dressing do nielakierowanych zewnętrznych tworzyw sztucznych
  • Środek do odnawiania plastików K2 BONO

Lakierowanie czarnych plastików

Zastosowanie lakieru strukturalnego wymaga dużej wprawy. Dozowanie preparatu na plastikowe listwy może przysporzyć wielu trudności, szczególnie jeśli nanosimy go bezpośrednio na wybrane elementy. Wymagane będzie zabezpieczenie najbliższej przestrzeni – podobnie, jak w przypadku wykorzystania opalarki.

Lakier strukturalny pokrywa bardzo dokładnie całą przestrzeń, wnikając także w niewielkie zarysowania. Utrwala płaszczyznę i bardzo dobrze przylega do poszczególnych fragmentów plastiku. Warto jednak zaznaczyć, że lakierowanie nie zmieni struktury elementu w taki sposób, aby stała się ona całkowicie gładka.

Nabłyszczanie czarnych plastików w aucie domowym sposobem

Preparat do czarnych plastików w formie produktu nabłyszczającego to metoda doraźna, którą można zastosować samodzielnie. Pozwoli ona pozbyć się niedoskonałości w strukturze plastikowej karoserii poprzez umiejętne maskowanie skaz. Dzięki niej czarne plastiki w samochodzie to już przeszłość, przynajmniej na jakiś czas. Na jak długo? Zwykle na kilka miesięcy, ponieważ nabłyszczona warstwa po pewnym czasie się zmywa. Jak zabrać się za samodzielne nabłyszczanie nadwozia? Skorzystaj z kilku rad:

  • bezwzględnie stosuj się do instrukcji naniesionych na produkcie,
  • wybieraj preparaty sprawdzone i znane ze swojej skuteczności,
  • unikaj dozowania środków na nieoczyszczone powierzchnie karoserii.

Zadbaj o plastikowe elementy karoserii

Czarne plastiki na aucie są narażone na płowienie i utratę blasku z powodu działania różnych czynników, takich jak promienie słoneczne, brud, wahania temperatur, czy nieprawidłowe mycie pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że istnieją skuteczne metody odnowienia i renowacji tych elementów, dzięki którym można przywrócić im atrakcyjny wygląd. Odnawianie na gorąco, farbowanie czernidłem oraz lakierowanie to niektóre z technik, które można zastosować, aby odnowić czarne plastiki. Dodatkowo, można również korzystać z preparatów nabłyszczających do samodzielnego odświeżania plastików w domu. Dzięki temu nasz samochód będzie prezentował się elegancko i zadbany przez długi czas. Pamiętajmy, że odpowiednie dbanie o plastiki to nie tylko kwestia estetyki, ale także ochrony przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych i zachowaniem wartości pojazdu na rynku.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!