W chłodne dni zamiast cieszyć się trasą i ciepłym wnętrzem samochodu, zmagasz się z nieustannie parującymi szybami? Jeśli do tego dochodzi nieświeży zapach i mokre, nieprzyjemne w dotyku elementy tapicerki, to z pewnością Twoim problemem jest gromadząca się we wnętrzu wilgoć. Co powoduje gromadzenie się wilgoci w samochodzie, czym grozi jej nadmierna obecność i co najważniejsze – jak sobie z nią poradzić? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł!

Skąd się bierze wilgoć w samochodzie?

Istnieje wiele potencjalnych źródeł wilgoci w kabinie pojazdu, a ich znajomość zdecydowanie ułatwi pozbycie się problemu. Okres jesienno-zimowy oraz wczesnej wiosny to czas, gdy samochody są najbardziej narażone na działanie wilgoci. Jeśli więc nawet nie stanowi ona problemu w Twoim pojeździe , to jest to dobry moment na działania zapobiegawcze. Zwróć uwagę na poniższe kwestie, a zlokalizujesz i zniwelujesz czynniki wywołujące wilgoć w aucie:

  • Uszkodzone lub zużyte uszczelki – to bardzo powszechny problem, który można w prosty sposób rozwiązać, konserwując lub wymieniając wadliwy element.
  • Zużyty filtr kabinowy – zanieczyszczenia powietrza mogą, zwłaszcza jesienią i zimą, zatkać filtr kabinowy, warto zatem w tym czasie dokonać jego oględzin i ewentualnej wymiany.
  • Mokre dywaniki – w tym wypadku przyczyna jest prozaiczna – welurowe dywaniki silnie chłoną wilgoć przynoszoną na ubraniu i butach wraz z deszczem i śniegiem. Wystarczy wymienić je na gumowe.
  • Problemy konstrukcyjne – niedoskonałości powstałe na etapie projektu i budowy auta czasami także przyczyniają się do gromadzenia wilgoci. W takim przypadku najlepiej jest poszukać pomocy profesjonalisty.
  • Kanały odpływowe – znajdujące się w podszybiu odpływy mogą zbierać różnego rodzaju zanieczyszczenia, utrzymując tym samym nadmiar wody, który następnie spływa do kanałów wentylacyjnych. Pomocne może być przedmuchanie kanałów sprężonym powietrzem, a w przypadku poważniejszych zatorów posłużenie się długim, niezbyt elastycznym kawałkiem grubego przewodu bądź drutu.

Powyższe problemy są najczęstszymi jeśli chodzi o wilgoć w aucie. Warto jednak wspomnieć, że niektóre z nich mogą występować równolegle do siebie. W takim wypadku nawet niewielkie pojedyncze uchybienia mogą kumulować się, aż do poziomu, gdy problem wilgoci stanie się dotkliwy. Z tego powodu najlepiej przyjrzeć się wszystkim wspomnianym słabym punktom przynajmniej raz na sezon.

Skutki utrzymującej się wilgoci w samochodzie

Gdy pojawia się wilgoć w aucie, parują szyby, a pokrowce na siedzenia i inne wewnętrzne elementy tapicerki stają się mokre, to pozostaje zwykle kwestią czasu, by pojawił się też nieprzyjemny, stęchły zapach odbierający chęć korzystania z pojazdu. Zazwyczaj są to w rzeczywistości najmniej groźne niedogodności związane z zawilgoceniem kabiny.

Nagrzane wnętrze w połączeniu z wilgocią tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. Taki stan może być niebezpieczny zwłaszcza dla alergików, ale każdy ryzykuje w ten sposób swoim zdrowiem. Innymi skutkami wysokiej wilgoci w samochodzie są nieestetyczne plamy na tapicerce, postępująca korozja elementów metalowych i uszkodzenia urządzeń elektronicznych.

Jak pozbyć się wilgoci z samochodu?

Mając na uwadze powyższe niebezpieczeństwa, przejdźmy do kwestii kluczowej, czyli tego, jak usunąć wilgoć z samochodu. Przede wszystkim łatwiej jest zapobiegać wilgoci, niż ją usunąć, dlatego dokładnie przyjrzyj się stanowi technicznemu pojazdu – zwłaszcza klimatyzacji. Następnie dokładnie odkurz i przewietrz auto, nie zapomnij o wyjęciu dywaników i pokrowców na siedzenia. Pozbądź się wszelkich rzeczy przechowywanych w pojeździe i łatwych do demontażu elementów wyposażenia ,które mogą zatrzymywać wilgoć. W przypadku dostępu do ogrzewanego garażu dobrze jest pozostawić pojazd z otwartymi szybami na przynajmniej dwie doby.

Jak pozbyć się wilgoci z auta domowym sposobem? Co pochłania wilgoć w samochodzie i jest łatwe w stosowaniu? Istnieją także domowe sposoby, które w doraźny sposób pomogą Ci z wilgocią w samochodzie. Można rozważyć wyłożenie gazet i papierowych ręczników, które w podstawowym stopniu poradzą sobie z problemem. W niemal każdym domu znajdują się także produkty, które można wykorzystać w charakterze niedrogiego pochłaniacza wilgoci.

Sól na wilgoć w samochodzie to klasyczny sposób – wystarczy nieduży otwarty pojemnik soli umieszczony w kabinie tak, by nie wysypywała się ona w trakcie jazdy. Inne chłonne materiały sypkie można umieszczać w płóciennych woreczkach i umieszczać w kabinie – jest to zdecydowanie wygodniejsze. Żwirek dla kota lub ryż na wilgoć w samochodzie sprawdzają się bardzo dobrze. Na rynku dostępne są także specjalne pochłaniacze, których niewątpliwym atutem jest fakt, że pozostają skuteczne przez dłuższy czas.

Sucha kabina to bezpieczna kabina

Nikt nie lubi przebywać w aucie pełnym wilgoci, ale warto zadbać o suchą kabinę przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Pleśń i bakterie rozwijające się w takich warunkach to duże zagrożenie zwłaszcza dla dzieci oraz alergików. Oczywiście zaparowane szyby to także niebezpieczeństwo dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Lepiej zatem dmuchać na zimne i w okresie jesienno-zimowym regularnie odświeżać auto oraz przyglądać się newralgicznym miejscom, które mogą stanowić miejsce dostawania się wilgoci do wnętrza pojazdu.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!