O zaletach klimatyzacji samochodowej nie trzeba nikogo przekonywać – zdecydowanie czyni ona podróże w upalne dni bardziej znośnymi. Sprawna klimatyzacja przydaje się jednak także zimą, gdy przeciwdziała dokuczliwemu parowaniu szyb. Jeśli chcemy by wypełniała te zadania bez żadnych usterek i szkody dla zdrowia, to powinniśmy przynajmniej raz w roku pomyśleć o jej przeglądzie. Dlaczego to takie ważne? O tym w poniższym artykule.

Jakie czynności obejmuje serwis klimatyzacji w aucie?

Serwis klimatyzacji w aucie będzie obejmował wiele czynności ze względu na złożoność całego systemu. Konieczna będzie z pewnością kontrola stanu sprężarki, test wydajności chłodzenia oraz sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie zasobów czynnika chłodzącego. Ponadto standardem jest przegląd układu w poszukiwaniu nieszczelności, oględziny poprawnego odpływu wody z parownika, a w przypadku awarii wymiana kompresora lub osuszacza.

Bardzo ważnym elementem serwisowania klimatyzacji jest jej odgrzybianie. Parownik, ale także inne elementy układu z czasem mogą stać się miejscem rozwoju chorobotwórczych grzybów, co w najlepszym wypadku prowadzi do nieprzyjemnych zapachów w kabinie, a w najgorszym do rozwoju chorób układu oddechowego i alergii u pasażerów i kierowcy. Dlatego też, zwlekanie z oddaniem pojazdu w ręce specjalistów jest niezalecane, a pozorne oszczędności mogą mieć poważniejsze konsekwencje, niż by się mogło wydawać.

Czym grozi zbyt rzadkie serwisowanie klimatyzacji samochodowej?

Jak już wspomniano, serwisowanie klimatyzacji może nas uchronić przed kłopotami zdrowotnymi, jednak czy rozwój grzybów jest jedynym naszym zmartwieniem? Niestety nie – wilgoć, którą przepełniony jest system klimatyzacji, jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów, wśród których duża część jest szkodliwa dla człowieka. Działająca klimatyzacja, niezależnie od poziomu jej wydajności, prędzej czy później rozprzestrzenia te groźne mikroorganizmy i cząstki w kabinie. Od tego pozostaje już tylko krok do ich dostania się do organizmu człowieka. Podrażnienia i zaczerwieniania oczu, także skóry, to częsty sygnał, że klimatyzacja wymaga natychmiastowego serwisu.

Zaniechanie serwisu i oczyszczenia klimatyzacji jest szczególnie groźne dla osób dotkniętych alergiami oraz astmą, więc w ich przypadku tym bardziej nie powinno się zwlekać z tą nie tak przecież kłopotliwą czynnością. Dodatkową kwestią jest fakt, że procesy gnilne zachodzące w zanieczyszczonej klimatyzacji mogą doprowadzić do szybszego zużycia i uszkodzeń jej elementów, zwiększając znacznie koszt serwisu i napraw.

Zalecana częstotliwość serwisu klimatyzacji w samochodzie

Standardowym odstępem czasowym między serwisami klimatyzacji w samochodzie jest rok. Dotyczy on osób umiarkowanie często korzystających z auta (około 10000-20000 km/rok), natomiast kierowcy, którzy używają go bardzo dużo, naturalnie powinni pomyśleć o częstszej wizycie w warsztacie (dotyczy to w szczególności przedstawicieli handlowych,oraz zawodowych kierowców). Ewidentnym ku temu sygnałem będzie słaba wydajność klimatyzacji i wydobywające się z niej nieprzyjemne zapachy. Niektórzy użytkownicy aut preferują dwuletni, a nawet dłuższy interwał między serwisami, zwłaszcza jeśli nie zauważają w międzyczasie wyraźnych zmian w pracy systemu. Trzeba mieć jednak świadomość, że narażają się oni na kumulujące się z czasem uszkodzenia i zanieczyszczenia, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie – na o wiele większy wydatek związany z naprawą.

Serwis najlepiej jest przeprowadzać wiosną, dzieje się tak z dwóch najważniejszych powodów. Po pierwsze, klimatyzacja po sezonie jesienno-zimowym jest zawilgocona i wypełniona wspominanymi zanieczyszczeniami, zatem trudno o lepszy moment na czyszczenie, niż gdy robi się nieco cieplej. Po drugie, serwis wiosną pozwoli nam przygotować klimatyzację na letnie upały, kiedy jest ona używana najintensywniej.

Ile trwa serwis klimatyzacji w aucie?

Serwisowanie klimatyzacji w samochodzie nie jest procesem czasochłonnym i wystarczy się uzbroić w minimum cierpliwości. Zwykle wystarczy około godziny, by uzupełnić stan czynnika chłodzącego oraz sprawdzić szczelność układu. Jeśli jednak okaże się, że występują nieszczelności, to czas ten może się nieznacznie wydłużyć. Z drugiej strony, regularne serwisowanie zmniejsza ryzyko uszkodzeń, tym samym można spodziewać się także, że cały serwis potrwa zaledwie pół godziny. Wymiana filtra kabinowego, którego żywotność wynosi właśnie około roku, nie wpływa znacznie na długość serwisu, natomiast osuszacz wymieniany raz na kilka lat może już przysporzyć nam kilku-kilkunastu dodatkowych minut oczekiwania.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji w samochodzie?

Koszt serwisowania klimatyzacji będzie w dużym stopniu zależał od lokalizacji serwisu. Zwykle będzie się on wahał między 180 a 250 złotych. Różnica między województwami może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych, przykładowo znacznie mniej zapłacimy w województwie podkarpackim, niż w małopolskim. Przewagę mają także mniejsze miejscowości, w opozycji do centrów dużych miast. W kwestii lokalizacji zaznacza się także różnica między niewielkimi warsztatami, w których zapłacimy mniej, a renomowanymi punktami, które dają jednak gwarancję kompleksowo wykonanej usługi.

Na koszt serwisu klimatyzacji składać będzie się także jakość czynnika chłodzącego, którym uzupełnimy braki, sprawdzenie szczelności instalacji, wymiana filtrów, a także ewentualne odgrzybianie i ozonowanie. Zwykle warsztaty pozwalają na wybór konkretnych usług w zależności od potrzeb, warto jednak pamiętać, że pełny serwis jest zdecydowanie

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!