Występujące w Polsce kuny, łasice i inne gryzonie często szukają schronienia pod maską lub nawet w kabinie auta. Mogą one uszkodzić wnętrze lub co gorsza instalacje elektryczną pojazdu i utrudnić jego codzienną eksploatację. Co zatem zrobić, aby zwierzęta nie wchodziły pod maskę samochodu? Dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

Kuny, szczury i myszy w samochodzie – co można zrobić?

Istnieje sporo sposobów, by raz na zawsze pozbyć się niechcianych zwierzęcych gości ze swojego auta. Jednak dlaczego kuny i gryzonie widzą w samochodzie atrakcyjne schronienie? Pod maską są one bezpieczne od drapieżników, takich, jak koty, dodatkowo wabi je ciepło silnika. Co gorsza, jedna wizyta jest zwykle zaledwie początkiem problemów, gdyż utrzymujący się zapach zwierzęcia przyciągnie także inne osobniki. Właśnie dlatego po stwierdzeniu obecności szkodników w aucie trzeba działać jak najszybciej. A zatem co można zrobić? Jako rozwiązania wyróżniamy niedrogie do wdrożenia metody domowe, dedykowane urządzenia elektroniczne i działania z użyciem środków chemicznych.

Domowe sposoby na gryzonie w samochodzie

Zaletą domowych sposobów na kuny i inne gryzonie będzie na pewno niska cena, natomiast ich skuteczność można określić jako dyskusyjną. Polecanym rozwiązaniem jest zawieszenie pod maską woreczka z kocią lub psią sierścią, ale najczęściej wspomina się o kostkach toaletowych. Czy kostka WC działa na kuny? Z pewnością do pewnego stopnia jest to dobry sposób na kuny w samochodzie, ponieważ wspomniane kostki toaletowe często wydzielają intensywny zapach chloru, którego gryzonie nie tolerują. Należy jednak pamiętać, że zapach ten może być także nieprzyjemny dla osób znajdujących się w pojeździe. Po pewnym czasie staje się on coraz mniej intensywny, a zwierzęta się do niego przyzwyczajają, więc nie jest to również trwałe rozwiązanie.

Elektronika na gryzonie w samochodzie

Urządzenie do ochrony samochodu przed gryzoniami to zwykle bardzo skuteczny, lecz też bardziej kosztowny sposób. Można wyróżnić dwie kategorie takich urządzeń: pułapki elektryczne i odstraszacze elektroniczne. Pułapka składa się z metalowych płytek podpinanych do akumulatora, po których dotknięciu zwierzę jest rażone prądem. Zdecydowanie nie jest to humanitarna metoda, nawet jeśli nie uśmierca ona zwierzęcia. Z drugiej strony kuna lub gryzoń nie jest w stanie przywyknąć do bólu i z pewnością odpuści sobie kolejne wizyty.

Zabezpieczenie na kuny

Odstraszacze elektroniczne są znacznie bardziej humanitarne, a w wielu przypadkach także bardziej skuteczne. Urządzenie emituje ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, za to niezwykle nieprzyjemne dla kun, łasic i gryzoni. W przypadku standardowych modeli problemem może być fakt, że zwierzę prędzej czy później przyzwyczai się do wydawanego dźwięku. Z tego powodu nieco droższe odstraszacze zwykle wyposażone są w funkcję zmiennej częstotliwości. W każdym wypadku warto się upewnić, że sprzęt nie będzie szkodliwy dla psów, kotów i że na pewno nie będzie słyszalny dla innych osób. Jeśli chodzi o elektroniczny odstraszacz gryzoni do samochodu, opinie użytkowników zwykle potwierdzają skuteczność tej metody.

Brzęczek na gryzonie

Chemia na gryzonie w samochodzie

Zastanawiając się nad tym, co do auta na gryzonie sprawdzi się najlepiej, nie można pominąć środków chemicznych. Znajomy zapach to częsty powód powrotu gryzoni pod maskę auta, dlatego warto go neutralizować. Jakiego zapachu nie lubią gryzonie? Wszelkich zapachów chemicznych środków drażniących oraz zapachu drapieżników, takich jak koty. W tym pierwszym przypadku najlepiej jest postawić na sprawdzone dedykowane preparaty na kuny lub gryzonie, których nie brakuje na półkach sklepów motoryzacyjnych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – uniknij zniszczeń wywołanych przez gryzonie

Jak chronić auto przed gryzoniami? Najlepiej całkowicie zapobiegać ich pojawieniu się. Zwierzęta te lgną do ciepła – zwłaszcza zimą, warto też wspomnieć, że prowadzą one nocny tryb życia. Z tego powodu dobrym wyjściem jest pozostawienie silnika do wychłodzenia przed zmrokiem, o ile to oczywiście możliwe.

Profilaktyczne mycie komory silnika również może pomóc, jest natomiast obowiązkowe gdy już zauważymy obecność szkodników. Jeśli nie da się zamknąć pojazdu w garażu (chociaż także tam gryzonie mogą sporadycznie się dostać), to najlepiej unikać parkowania pojazdu w nieoświetlanych miejscach i w pobliżu gęstej roślinności. Takie postępowanie znacznie zmniejszy ryzyko niechcianych wizyt gryzoni.

Ochrona auta przed gryzoniami – podsumowanie

Uszkodzone kable i wyposażenie wnętrza, nieprzyjemny zapach odchodów i obecność martwych osobników – to największe niedogodności związane z gryzoniami i kunami dostającymi się pod maskę i do kabiny auta. Stosując powyższe metody, można jednak całkowicie pozbyć się problemu i nie dopuścić do jego pojawiania się w przyszłości. Aby nie ryzykować poważnych uszkodzeń, zwykle najlepiej jest od razu wybrać najskuteczniejszy środek chemiczny lub odstraszacz elektroniczny.

FAQ Gryzonie w samochodzie – jak zapobiegać

  1. Co zrobić, żeby myszy nie wchodziły do samochodu?

Problem myszy najlepiej jest rozwiązać, łącząc środki chemiczne i odstraszacz elektroniczny. Taka kombinacja zwykle jest najskuteczniejsza i działa także na inne gatunki zwierząt.

  1. Czy szczury gryzą kable w aucie?

Tak, szczury mogą przegryzać różnego rodzaju kable, co może się skończyć szczególnie kosztowną naprawą. Fizyczne osłonięcie kabli różnymi materiałami może być doraźnym rozwiązaniem, ale lepiej jest skupić się na całkowitym odstraszeniu intruzów.

  1. Czy kostka do WC pod maską pojazdu odstrasza gryzonie?

Kostki toaletowe, szczególnie ta o silnym zapachu chloru, może odstraszać gryzonie przez pewien czas.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!