Wycieraczki szyb odgrywają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa dla uczestników ruchu. Stanowią zasadniczy element wyposażenia samochodu, dzięki któremu możliwe jest skuteczne zgarnianie deszczu, śniegu lub błota z pola widzenia podczas poruszania się po drodze. Nie są jednak na tyle wszechstronnym rozwiązaniem, które mogłoby sprawdzić się w trudniejszych warunkach, m.in. w sytuacji nadejścia intensywnej ulewy. Co więcej, pióra wycieraczek z czasem się zużywają, przez co mogą rozmazywać zabrudzenia po szybie – jeszcze bardziej utrudniając kierującemu analizę przestrzeni wokół pojazdu.

Czy niewidzialna wycieraczka, której temat w branży motoryzacyjnej porusza się coraz częściej, może być dobrą odpowiedzią na te problemy? Sprawdzamy, czym jest ta technologia i kiedy warto w nią zainwestować.

Czym jest niewidzialna wycieraczka i jak działa?

Co to jest niewidzialna wycieraczka? To rozwiązanie, które zdobywa coraz większe uznanie wśród użytkowników samochodów jeżdżących po drogach w różnych warunkach pogodowych. W sensie technicznym stanowi ona niewidoczną dla ludzkiego oka, hydrofobową powłokę, którą aplikuje się na szybę pojazdu. Taka warstwa jest często określana „wycieraczką w płynie” lub „płynną wycieraczką”, ponieważ ma formę gotowego preparatu do rozprowadzenia na szklanej tafli. Jak działa niewidzialna wycieraczka? Sposób jej funkcjonowania nie jest szczególnie skomplikowany. Wykorzystuje ona fizyczne właściwości hydrofobowe związków chemicznych w celu odpychania cząstek wody i wyprowadzania ich poza obręb szyby w trakcie jazdy – zgodnie z kierunkiem napływającej masy powietrza. Wśród najważniejszych korzyści użytkowych można wyróżnić:

  • efektywne i natychmiastowe odprowadzanie kropel wody z powierzchni szyby;
  • spychanie zabrudzeń, np. trafiających spod kół poprzedzającego pojazdu;
  • uniwersalność w zastosowaniu – można ją aplikować na każdej szybie i lusterkach.

Warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć, szczególnie gdy wybieramy się w dłuższą trasę. Mocne opady deszczu mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie się komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Jest to zauważalne podczas nawałnic i gwałtownych burz, kiedy to zdarza się, że tradycyjne wycieraczki nie są zdolne do skutecznego zbierania wody, nawet jeśli pracują bardzo szybko. W takich sytuacjach niewidzialna wycieraczka może okazać się bardzo przydatna. Jest ona w stanie momentalnie odprowadzić krople deszczu, przyczyniając się tym samym do odsłonięcia pola widzenia. Technologia działa najskuteczniej podczas jazdy stałą prędkością wynoszącą minimum 60 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że w warunkach ruchu miejskiego niewidzialna wycieraczka nie zawsze będzie spełniała swoją funkcję w stu procentach.

Niewidzialna wycieraczka do lusterek

Ile utrzymuje się niewidzialna wycieraczka?

Proces nakładania niewidzialnej wycieraczki składa się z kilku etapów wymagających sporej precyzji w aplikowaniu. Warstwy muszą być nanoszone jedna po drugiej – z bardzo dużą starannością i zachowaniem odstępów czasowych pozwalających na ich wyschnięcie. W przypadku nieumiejętnego nałożenia preparatu, usunięcie ewentualnych nierówności może być bardzo trudne do wykonania. W takich przypadkach najczęstszym wyjściem pozostaje zdjęcie powłoki i nałożenie jej na nowo. Ile utrzymuje się niewidzialna wycieraczka? Odpowiednio zaaplikowana warstwa hydrofobowa jest w stanie działać skutecznie przez wiele miesięcy. Zaleca się jej wymianę nie rzadziej niż co pół roku. Po miesiącu od jej naniesienia właściwości hydrofobowe stają się coraz słabsze, aż po wyróżnionym czasie całkowicie zanikają. Na zmniejszenie jej trwałości może mieć wpływ m.in.:

  • zastosowanie produktu niskiej jakości z ubogą formułą,
  • niewłaściwe oczyszczenie powierzchni przed nakładaniem,
  • intensywna eksploatacja samochodu,
  • częste korzystanie z tradycyjnych wycieraczek,
  • mycie samochodu detergentami rozpuszczającymi powłokę.

Niewidzialna wycieraczka – czy warto?

Dla jakich użytkowników niewidzialna wycieraczka będzie dobrym rozwiązaniem? Z jej zalet skorzystają osoby, które regularnie poruszają się drogami ekspresowymi, autostradami i ulicami miejskimi pozwalającymi na szybszą jazdę w terenie zabudowanym. Jej właściwości, w warunkach powolnego poruszania się pojazdem, mogą być niezauważalne. Z tego też względu nie jest to polecane rozwiązanie dla osób rzadko korzystających z dwuśladów albo pokonujących jedynie krótkie, kilkuminutowe trasy. To także ciekawa opcja dla kierowców jeżdżących codziennie, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Niewidzialna wycieraczka działa skutecznie w momencie, gdy jest wywierany na nią opór powietrza.

Niewidzialna wycieraczka – opinie i koszty

Koszt zakupu płynnej wycieraczki wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kompleksowa usługa nałożenia warstwy hydrofobowej w profesjonalnym serwisie detailingowym może wynosi najczęściej od 200 do 500 złotych. Jest to zatem stosunkowo niewielki koszt, który znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas poruszania się samochodem. Jeśli chcemy ograniczyć koszty, a jednocześnie skorzystać z zalet niewidzialnej wycieraczki, możemy spróbować nałożyć ją samodzielnie. Wymaga to skrupulatności i stosowania się do instrukcji załączonej przez producenta preparatu.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!