Oklejanie samochodu to świetny sposób na szybkie i mało inwazyjne odświeżenie jego wyglądu. Dobrej jakości okleina nie tylko gwarantuje ciekawy efekt wizualny, ale i do pewnego stopnia chroni karoserię. Wielu kierowców po oklejeniu swojego auta martwi się jednak, w jaki sposób powinno pielęgnować tak zmodyfikowaną karoserię. Poniżej dowiesz się, co to jest wrapping, czy warto oklejać samochód folią, a także znajdziesz przydatne wskazówki odnośnie jej pielęgnacji. Zapraszamy!
Wrapping – coraz popularniejszy sposób na zabezpieczenie i odświeżenie samochodu
Wrapping, nazywany też car wrappingiem, to po prostu oklejanie auta stworzonymi w tym celu foliami samoprzylepnymi. Jeśli znudziłeś się kolorem karoserii swojego auta, to wrapping może być właśnie dla Ciebie. Folie samochodowe występują oczywiście w ogromnej liczbie kolorów, ale także rodzajach powierzchni, np. matowych, błyszczących lub przezroczystych.
Proces nakładania jest bardzo szybki i w żaden sposób nie wpływa na samą karoserię. Najpierw auto jest dokładnie myte, a potem nakłada się na nie wcześniej dobraną folię. Warto podkreślić, że jest to zabieg w całości odwracalny, a przy użyciu dobrej jakości okleiny na karoserii nie zostanie żaden ślad po kleju.
Zalety i wady posiadania oklejonego samochodu
Czy oklejanie samochodu to dobry pomysł? To rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Zacznijmy więc od tych pierwszych:
- możliwość łatwej zmiany wyglądu auta i wyróżnienia się wśród innych kierowców;
- łatwa i szybka konserwacja;
- ochrona przed szkodliwymi czynnikami – korozją, brudem, lekkimi zarysowaniami czy promieniami UV;
- brak ingerencji w strukturę lakieru i możliwość usunięcia okleiny, co może mieć znaczenie także przy odsprzedaży pojazdu;
- możliwości reklamowe – oklejenie auta symbolami firmowymi jest ciekawym i niedrogim sposobem na mobilną reklamę dla wielu przedsiębiorstw.
Oczywiście są także pewne niedogodności. Folia z czasem będzie się brudzić i pod wpływem promieni słonecznych blaknąć, tracąc wyrazistość kolorów. Jest to jednak proces dość długotrwały, w polskich warunkach klimatycznych trwający przynajmniej kilka lat.
Czy oklejanie samochodu jest legalne?
Folie wrappingowe są same w sobie w pełni legalne, i nie ma co do tego wątpliwości. Są jednak pewne szczegóły co do wykorzystania oklein, które nie są już tak jednoznaczne pod względem prawnym. Po pierwsze – pozostawienie auta na dłuższy czas w jednym miejscu z okleiną w formie reklamy może być wedle niektórych interpretacji uznane za „nielegalne umieszczenie reklamy w pasie drogowym”, za co grożą surowe kary.
Po drugie, oklejenie auta folią mocno odbijającą promienie światła mogłoby teoretycznie oślepiać innych kierowców podczas szczególnie słonecznej pogody. Może być to uznane za naruszenie art. 66 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego, który mówi, że „pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu zarówno osób nim jadących, jak i innych uczestników ruchu”.
W przeważającej większości przypadków obie kwestie nie będą nas jednak dotyczyć, i można bez obaw legalnie oklejać swoje auta.
Rodzaje folii do oklejania samochodu
Folie do oklejania samochodów mogą przybierać wiele kolorów, ale i form. Przede wszystkim mogą to być folie matowe lub błyszczące. Inny podział to sposób wykonania.
- Folia monochromatyczna – tania i niezbyt mocna folia – stosuje się ją, gdy nie zależy nam na latach trwałości okleiny i chcemy regularnie zmieniać jej barwy. Nadaje się do powierzchni płaskich.
- Folia polimerowa – droższa, lecz także bardziej wytrzymała, w większości przypadków jest to najlepszy wybór. Można ją kłaść na wypukłości karoserii.
- Folia wylewana – najdroższa, najbardziej odporna na różnorodne czynniki folia, którą można wykorzystać na najbardziej zróżnicowanych powierzchniach karoserii.
Jeszcze inny podział folii to ten ze względu na funkcjonalność. Najczęściej wykorzystuje się folie kolorowe, których oczywistą główną funkcją jest poprawa walorów wizualnych auta. Istnieją także folie bezbarwne, których celem jest zapewnienie lepszej ochrony karoserii oraz folie przyciemniające, które stosuje się na szybach.
Oklejanie samochodu folią przeźroczystą
Folia na samochód może także pełnić funkcje czysto praktyczne. Mowa o przeźroczystych foliach zwanych też PFF (Paint Protection Film). To wykonana z poliuretanu okleina, której głównym zadaniem jest ochrona karoserii – w tym wypadku o wiele bardziej skuteczna (i niestety droższa) niż w przypadku standardowych oklein kolorowych. Oklejanie samochodu folią przeźroczystą to dobry pomysł w przypadku intensywnie eksploatowanych pojazdów.
Jak dbać o oklejoną karoserię?
Konserwacja karoserii pokrytej okleiną nie jest trudne. W większości przypadków można bez problemu korzystać ze standardowych środków czyszczących – nie powinny one negatywnie wpływać na stan okleiny. Miękka gąbka i niezbyt mocny detergent w zupełności wystarczą.
Z drugiej jednak strony, jeśli zależy nam na jeszcze dłuższym utrzymaniu oryginalnych kolorów i struktury okleiny, to można użyć jednego z coraz popularniejszych dedykowanych kosmetyków do aut oklejanych. Warto również wspomnieć, że okleiny błyszczące można bez problemu polerować.
Elementem regularnej pielęgnacji karoserii oklejanej powinna być kontrola, czy nie pojawiły się na niej jakieś pęknięcia lub inne uszkodzenia. Przebarwienia i blaknięcie kolorów to z kolei naturalny proces, który można jednak do pewnego stopnia spowolnić, dbając, by auto z okleiną w trakcie postojów nie było pozostawiane na silnym słońcu przez długi czas.
Czy oklejony samochód można myć na myjni automatycznej?
Tak i nie. Ogólnie rzecz biorąc mycie oklejonego pojazdu na myjniach automatycznych starszego typu nie jest polecane ze względu na miękkość oklein, często stosowane silne detergenty i dość twarde szczotki. Z drugiej jednak strony istnieją myjnie przystosowane do specyfiki samochodów oklejanych. Przykładem niech będą myjnie marki Christ, które dzięki wydajnemu, bezdotykowemu płukaniu wstępnemu i ulepszonymi rodzajami szczotek są bezpieczne nawet dla tego typu powłok.
Car wrapping – pomysł na niedrogi tuning wizualny
Car wrapping to opcja na zmianę wyglądu auta, którą każdy kierowca powinien przynajmniej rozważyć. Niższy koszt, szerokie możliwości personalizacji oraz łatwa konserwacja, która nie odbiega znacznie od pielęgnacji zwykłego lakieru to spore atuty. Warto przy tym szukać profesjonalnych zakładów zajmujących się oklejaniem aut, gdyż tylko wtedy będzie można cieszyć się nowymi kolorami pojazdu przez długi czas.
Często zadawane pytanie o oklejanie samochodu
Jak długo wytrzyma oklejenie samochodu?
Dobrej jakości oklejenie powinno bez problemu wytrzymać od około 7 do 10 lat. W przypadku folii monochromatycznej wynik będzie oczywiście gorszy, oscylując w okolicach 3-4 lat.
Ile kosztuje oklejenie samochodu?
Istnieje wiele czynników decydujących o cenie. Oklejenie całego auta o przeciętnych rozmiarach będzie kosztować od około 5 do nawet 12 tysięcy złotych – w zależności od wybranego lakieru. Oklejenie kilku pojedynczych fragmentów karoserii będzie sporo tańsze, mieszcząc się w zakresie kilku tysięcy złotych.
Co jest tańsze – lakierowanie czy oklejenie auta?
Oklejenie całego auta będzie zwykle tańsze. Okleina może być nałożona jedynie na część auta, co jeszcze bardziej obniży koszty.
Pozostałe aktualności
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!