Zacieki, drobinki zabrudzeń i lekko chropowata powierzchnia karoserii tuż po dokładnym jej myciu to sygnały, że warto przeprowadzić glinkowanie lakieru. Czym jest ten zabieg? Jak tego dokonać w efektywny i bezpieczny sposób? Ile kosztuje glinkowanie lakieru w profesjonalnym studio detailingu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Co to jest glinkowanie lakieru?
Zgodnie z nazwą, do glinkowania potrzebna będzie specjalna glinka – materiał polerski o konsystencji plasteliny zawierający bezpieczne dla powłoki lakierniczej cząsteczki ścierne. Jej nieco lepka struktura w połączeniu z delikatnymi właściwościami ściernymi pomaga pozbyć się szczególnie uporczywych zabrudzeń z karoserii. Zabieg ten nie jest zbyt trudny do przeprowadzenia, pod warunkiem wykonania każdego opisanego poniżej kroku w sposób skrupulatny. Ponadto glinkowanie można wykonywać nie tylko na karoserii, ale także na szybach i felgach samochodowych.
Możliwości glinki polerskiej są nawet jeszcze szersze, dlatego zdecydowanie poleca się jej regularne stosowanie. Co ile warto przeprowadzać zabieg? Częste podróżowanie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych to przesłanka dla systematycznego glinkowania. Analogicznie samochód spędzający większość czasu w garażu będzie wymagał tylko sporadycznego, powierzchniowego czyszczenia. Skąd wiedzieć, kiedy trzeba glinkować lakier? Najlepiej przyłożyć do umytej i osuszonej karoserii rękę odzianą w foliową rękawiczkę i lekko przesunąć w jednym kierunku. Jeśli czujemy jakikolwiek opór, to nadeszła pora na glinkowanie.
Po co glinkuje się lakier?
Chociaż wizyta na dobrej myjni samochodowej pozwoli pozbyć się niemal wszystkich nieczystości, to nie zawsze wystarczy to dla zachowania lakieru w idealnej kondycji. Powodem tego są mikro szczeliny w lakierze, w które wnikają zabrudzenia takie jak drobinki pochodzące z nawierzchni, chemikalia, ptasie odchody i inne cząstki organiczne. Efektem są matowe plamy, widoczne punktowe zabrudzenia, a nawet powstające ogniska korozji. Właśnie w celu zapobieżenia tym problemom stosuje się glinkowanie. Cząsteczki ścierne glinki i jej struktura „wyciągają” nawet najdrobniejsze i głęboko osadzone zanieczyszczenia. Glinkowanie jest także standardowym zabiegiem wykonywanym przed polerowaniem lub woskowaniem lakieru.
Jak wykonać glinkowanie lakieru?
Glinkowanie jest dość szybkie i niezbyt pracochłonne. Jeśli ma jednak ono spełnić swoje zadanie, to warto trzymać się poniższych zaleceń i wykonać kolejno opisywane kroki:
- Należy odwiedzić sprawdzoną myjnię samochodową lub samodzielnie, dokładnie wymyć pojazd z użyciem szamponu do aut lub innego dedykowanego detergentu.
- Przed przystąpieniem do właściwego glinkowania powinno się nałożyć na czyszczoną powierzchnię mieszankę wody i szamponu do karoserii. Zapewni ona odpowiedni poślizg dla glinki.
- Glinkę przed użyciem trzeba trzymać w temperaturze pokojowej, tak aby zachowała konsystencję plasteliny. Następnie urywamy kawałek tak, aby dobrze leżał w dłoni i ugniatamy go, aż stanie się miękki.
- Formujemy z glinki płaski okrąg i zaczynamy przecierać nim wybrane miejsca. Należy przy tym unikać mocnego dociskania glinki do karoserii, wykonywania kolistych ruchów i stosowania jej na wyschniętych powierzchniach.
- Gdy na glince pojawią się zabrudzenia, należy uformować pierwotny kształt raz jeszcze w taki sposób, aby drobinki te znalazły się możliwie daleko od strony skierowanej ku karoserii. Jeśli glinka przypadkowo spadnie na ziemię, pod żadnym pozorem nie można jej już używać.
- Po całym zabiegu należy ponownie dokładnie umyć i osuszyć auto.
Czy po glinkowaniu myć auto?
Tuż po glinkowaniu należy starannie wymyć i wysuszyć pojazd. Tylko wtedy będzie można bezpiecznie przystąpić do ewentualnych kolejnych prac na karoserii. Dla pewności można jeszcze raz wykonać test z użyciem rękawiczki.
Czy glinka niszczy lakier?
Poprawnie wykonane glinkowanie w żaden sposób nie niszczy lakieru. Glinki występują jednak w różnych wariantach twardości i jeśli mamy obawy co do naszego lakieru, lepiej jest wybrać miększe rodzaje.
Cena glinkowania lakieru w studiu detailingu – czyli ile kosztuje glinkowanie?
Zwykle glinkowanie jest zabiegiem, który można bez problemu wykonać własnoręcznie. Ceny glinki wynoszą zwykle około kilkudziesięciu złotych. Jeśli jednak zależy nam na czasie albo obawiamy się, że glinkowanie mimo wszystko może pozostawić niechciane ślady, to możemy wykonać glinkowanie w studiu detailingu. Koszt takiej usługi wynosi zwykle od około 200 do 400 zł w zależności od wielkości samochodu.
Zobacz również
- Powłoka polimerowa, czy ceramiczna – co dają oba rozwiązania i jakie są różnice?
- Powłoka elastomerowa – wyższy poziom ochrony lakieru
- Dekontaminacja i deironizacja lakieru – na czym polegają i po co się je wykonuje?
- Akrylowy lakier samochodowy – czym się charakteryzuje i jak o niego dbać
- Oklejanie samochodu – zabezpieczenie karoserii i bezinwazyjna zmiana koloru, a co z pielęgnacją?
- Woskowanie i nabłyszczanie samochodu na myjni samoobsługowej
- Woski naturalne i syntetyczne – jak działają i które lepiej stosować?
Pozostałe aktualności
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!