Rozwój technologiczny, jaki nastąpił w branży motoryzacyjnej w ciągu ostatnich kilku dekad, jest wręcz spektakularny. Jeszcze do niedawna samochody były wynalazkami stosunkowo nieskomplikowanymi w eksploatacji. Dziś producenci pojazdów wdrażają nowe techniki projektowania silników, stosują dodatkowe systemy bezpieczeństwa, elektroniki pokładowej i systematycznie redukują ilość emisji spalin. Choć zmiany dotyczą także aspektów pokrywania powierzchni karoserii za pomocą dedykowanych lakierów samochodowych to wciąż stosowane są te, które opracowano dekady temu. Mimo wciąż atrakcyjnego wyglądu, wymagają one zaimplementowania specjalnych działań pielęgnacyjnych. Wskazujemy, dlaczego lakier akrylowy może być bardziej wymagający w utrzymaniu niż nowoczesne pokrycie skomponowane z bazy i klaru.
Czym charakteryzuje się akrylowy lakier samochodowy
Pomysł na stosowanie lakierów akrylowych w motoryzacji narodził się w pierwszej połowie XX wieku. Wykorzystywano wówczas niewymagające preparaty kryjące, które posiadały jednolity i nieco monotonny kolor. Z czasem zaczęto opracowywać kolejne rozwiązania na bazie żywicy akrylowej, które uatrakcyjniły wygląd powłoki lakierniczej. Mimo ogromnych zmian technologicznych, jakie miały miejsce na przestrzeni lat, sposób nakładania lakieru specjalnie się nie zmienił. To jeden z najprostszych, z punktu widzenia lakiernika, sposobów na pokrycie powierzchni karoserii samochodowej. Aplikacja nie wymaga bowiem stosowania dodatkowych warstw kryjących. Specyfiki akrylowe wyróżnia stosunkowo wysokie stężenie rozpuszczalników. Dzięki temu mogą szybciej schnąć i być łatwiej nanoszone na karoserię. Rozdrobnione cząstki lakieru łatwiej rozprowadzają się na malowanej powierzchni samochodu. Innymi rodzajami pokryć akrylowych są emalie oraz uretany, które również są użytkowane w branży motoryzacyjnej. Te jednak cechują nieco inne parametry wytrzymałościowe, a co za tym idzie, różnią się od lakieru m.in. sposobami pielęgnacji powłok.
Wady i zalety samochodowego lakieru akrylowego
Akrylowe powłoki samochodowe charakteryzują się stosunkowo delikatną strukturą. Zaliczane są do kategorii lakierów miękkich, wykazujących większą podatność na mikrouszkodzenia. Źle znoszą uderzenia drobin piasku, nie wspominając o mechanicznym oddziaływaniu większych fragmentów kruszywa drogowego. Niechroniona powłoka lakierowana jest również wrażliwa na oddziaływanie promieni UV, szczególnie w okresach największego nasłonecznienia. Z uwagi na dużą podatność na niszczenie, wymagane jest zastosowanie kompleksowego podejścia do jej ochrony. W tym miejscu warto wspomnieć o licznych zaletach akrylowych lakierów samochodowych. Akrylowa powłoka lakiernicza odwdzięcza się ładnym wykończeniem i uniwersalnością zastosowań. Finisz farby jest elegancki, przypomina bowiem w swojej postaci czyste szkliwo. Lakiery akrylowe cechuje ponadto duża wygoda stosowania. Lakiernicy doceniają ten środek w kontekście przeprowadzania m.in. drobnych napraw powłoki samochodowej. Odpowiednio konserwowana powłoka jest w stanie prezentować się bardzo estetycznie przez wiele lat eksploatacji.
Jak dbać o akrylową powłokę lakierniczą
Z uwagi na miękką strukturę, dbanie o lakier akrylowy wymaga większego zaangażowania ze strony użytkownika. Przed przystąpieniem do prac pielęgnacyjnych należy dokładnie oczyścić powierzchnię karoserii. Wykorzystuje się do tego celu neutralne chemicznie środki myjące, takie jak szampony i bezpieczne piany z aktywatorem. Do przecierania wilgoci należy stosować wyłącznie delikatne ściereczki skomponowane z miękkiego materiału. Użycie nieco twardszej gąbki lub szczotki może skutkować pojawieniem się widocznych gołym okiem rys. Naprawę uszkodzeń mechanicznych przeprowadza się za pomocą dedykowanej pasty polerskiej. Obrobiony fragment zarysowań musi być odpowiednio zabezpieczony, np. woskiem syntetycznym.
Czy samochód z lakierem akrylowym można myć na myjni automatycznej
Mimo wyróżnionych powyżej wad samochodowych lakierów akrylowych dużym plusem jest możliwość pielęgnowania samochodu na wybranych myjniach automatycznych. Należy jednak zachować pewną ostrożność – niektóre systemy obrotowe mogą zarysowywać powierzchnię karoserii, przyczyniając się do powstawania uszkodzeń. Ważne, aby korzystać jedynie ze sprawdzonych miejsc oferujących czyszczenie za pomocą bardzo delikatnych, ulepszonych rodzajów szczotek. W ten trend wpisują się m.in. nowoczesne myjnie Christ posiadające możliwość bezdotykowego płukania wstępnego oraz mycia za pomocą bezpiecznych systemów szczotkowych o zmiękczonym włosiu i większej niż standardowa gęstości.
Klasyczny i ponadczasowy wygląd z akrylem
Akrylowy lakier samochodowy ma wysoką estetykę i odznacza się lekko połyskującym wyglądem. Odpowiednia pielęgnacja oraz korzystanie z nowoczesnych metod czyszczenia pomagają utrzymać jego kondycję w doskonałym stanie. Lśniąca powłoka przyciąga wzrok i nadaje pojazdom ponadczasową atrakcyjność wizualną. Lakier, jeśli będzie dobrze zabezpieczony, jest w stanie utrzymać swoją jakość przez bardzo długi czas.
Akrylowy lakier samochodowy – najczęściej zadawane pytania
Czy lakier akrylowy jest twardy? Lekka powłoka akrylowa jest stosunkowo miękka, przez co może mieć zwiększoną podatność na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne.
Czy na lakier akrylowy trzeba bezbarwny? Akrylowa powłoka wysokiej jakości nie musi być zabezpieczana lakierem bezbarwnym. W przypadku niektórych produktów można zastosować dwustopniowy system nakładania, choć nie zawsze występuje taka potrzeba.
Czy lakier akrylowy można czyścić na myjni? Tak, z zaznaczeniem, że czyszczenie takiej powłoki należy przeprowadzać jedynie na nowoczesnych i zadbanych myjniach automatycznych, gdzie włosie szczotek jest bezpieczne dla akrylowych powłok lakierniczych.
Pozostałe aktualności
Prawo jazdy od 17 roku życia
Launch control – czym jest i na czym polega?
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!