Wraz ze zmianą pór roku często przychodzi także pora na wymianę opon. Możesz zlecić to zadanie profesjonalistom lub jeśli posiadasz osobny komplet kół wykonać to również we własnym zakresie. Po każdorazowej wymianie pojawia się jednak problem dotyczący przechowywania nieużywanego ogumienia. Jeśli nie zrobisz tego odpowiednio, właściwości opon mogą się pogorszyć, co w konsekwencji doprowadzi do skrócenia ich żywotności lub co gorsza doprowadzi do ich dalszej niezdatności do bezpiecznej eksploatacji. Natomiast jeśli będziesz należycie je przechowywać, posłużą Ci przez lata, a Ty dodatkowo zaoszczędzisz pieniądze. Bowiem przeciętna opona samochodowa jest w stanie z powodzeniem przetrwać 10 lat od daty produkcji lub pokonać nawet 80 000 kilometrów zachowując swoje parametry. W niniejszym artykule postaramy się w prosty i przystępny sposób przekazać niezbędną wiedzę o tym, jak przechowywać opony oraz pełne koła samochodowe.

Złe przechowanie opon

Jak przechowywać opony samochodowe – przygotowania

Oto najważniejsze kroki, jakie radzimy poczynić, aby odpowiednio przygotować opony do magazynowania. Wyjaśnimy także jak właściwie przechowywać opony oraz jak przechowywać koła samochodowe.

Czyszczenie

Przed przystąpieniem do składowania opon, najpierw je wyczyść, używając do tego celu detergentu, wody i szczotki. Pomoże to skutecznie usunąć sezonowy brud, a także wszelkie inne zanieczyszczenia drogowe.

Jeśli zamierzasz przechowywać opony z felgami, wyczyść dokładnie całość, a przed składowaniem upewnij się, że wszystko jest idealnie suche.

 

 

 

Sprawdzanie stanu opon i ich ocena

Po dokładnym umyciu ogumienia powinieneś sprawdzić jego stan ogólny. Na oczyszczonych oponach doskonale widoczne będą wszelkie uszkodzenia czy odkształcenia. Należy również bezwzględnie sprawdzić wysokość bieżnika. Według prawa jego dopuszczalna głębokość w przypadku opony zimowej to 4 mm natomiast letniej – 1,6 mm, jeśli chodzi natomiast o wiek, opona nie powinna być starsza niż dziesięć lat.

Warto również przyjrzeć się felgom, czy nie pojawiły się na nich widoczne pęknięcia lub nie wdała się zaawansowana korozja. Jeśli Twoje opony i felgi są w dobrym stanie, możesz przejść do następnego kroku.

 

 

Konserwacja

Następny krok powinna stanowić konserwacja, która przyczynia się do wydłużenia żywotności opon. Możemy to zrobić na przykład przy pomocy preparatów dostępnych w sklepach motoryzacyjnych.

W przypadku przechowywania opon bardzo często pada pytanie: Jak przechowywać opony? W workach czy bez? Okazuje się, że korzystnym rozwiązaniem jest umieszczenia opon w specjalnych workach, które doskonale izolują i chronią przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dobrze jest też oznaczyć poszczególne sztuki. Znając ich lokalizację w samochodzie, będziesz mógł założyć je w tym samym miejscu lub posłużyć się rotacją między osiami.

 

Temperatura

Jak przechowywać opony letnie, a jak opony zimowe jeśli chodzi o temperaturę? Zarówno latem, jak i zimą warto zadbać aby temperatura pomieszczenia, w którym znajdują się opony utrzymywała się w granicach od -5 do +25 st. C, będą to optymalne warunki zarówno dla opon zimowych jak i letnich.

Zadbaj też o to, aby ogumienie znajdowało się z dala od wszelkich źródeł ciepła – to mogłoby wpłynąć na odkształcenie ogumienia i pogorszenie parametrów opon zimowych.

 

Jak przechowywać opony bez felg, a jak pełne koła samochodowe

Opony samochodowe mogą być przechowywane zarówno z obręczami jak i bez. W obu przypadkach warto przestrzegać kilku prostych zasad, aby cieszyć się dobrym stanem ogumienia w przyszłym sezonie.

Jak przechowywać opony bez felg? 

  • Opony bez felg należy ustawić pionowo na bieżniku. Aby nie dopuścić do odkształceń, raz na miesiąc warto zmienić ich położenie. Obrót o 90 stopni będzie w tym wypadku optymalny. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie stojaka na opony, dzięki czemu nie będą one bezpośrednio dotykały podłoża. Podobnie zadanie spełni regał, na którym zostanie ustawiony komplet opon.
  • Aby wykluczyć ryzyko deformacji opon, zrezygnuj z umieszczania ogumienia na hakach i stojakach do podwieszania opon. Po takim zabiegu opony mogą się odkształcić i nie nadawać się do dalszej, bezpiecznej eksploatacji.

Jak przechowywać pełne koła samochodowe – opony z felgami

W przypadku całych kół mamy więcej dowolności co do metod przechowywania. Jednakże najbardziej polecamy dwie opcje.

  • Do składowania kompletnych kół samochodowych, idealne sprawdzą się specjalne haki, które nie tylko ułatwią samo przechowywanie, ale także pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca.
  • Koła z oponami mogą być również ułożone płasko jedne na drugich. W celu zabezpieczenia opony stykającej się z podłożem podłóż pod nią grubą tekturę bądź płytę. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie tekturowych przekładek między poszczególnymi oponami.
  • Jeśli decydujesz się, aby opona została na feldze, musisz pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia — powinno być ono takie jak w trakcie ich eksploatacji lub na czas przechowywania nieco wyższe.

Gdzie przechowywać opony

Gdzie przechowywać opony

O czym jeszcze warto pamiętać przechowując opony? W przypadku opon letnich niezwykle istotne jest miejsce ich składowania. W miastach często z powodu braku miejsca na całą zimę są one zostawiane na balkonie. Nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na niskie temperatury, jakie panują zimą. Nawet najlepiej wykonana konserwacja opon letnich nie uchroni ich przed mrozami sięgającymi – 20, a nawet – 25 st. C.

Jak więc właściwie przechowywać opony letnie? Dużo lepszym rozwiązaniem jest składowanie ich w garażu, tu ze względu na słabą izolację termiczną garaż blaszany również nie jest najlepszym wyborem. Opony zimowe także muszą być odpowiednio magazynowane, żeby zachować swoje parametry i bezpieczeństwo podczas późniejszej eksploatacji. W tym wypadku również radzimy wykluczenie popularnej destynacji, jaką stały się balkony. W ostatnich latach temperatury w sezonie letnim sięgają 40 st. C., a tak wysokie temperatury w parze z ekspozycją na słońce wpływają negatywnie na stan opon zimowych.

Zarówno dla opon letnich, jak i zimowych dużo lepszymi magazynami są: piwnica, komórka lokatorska, garaż murowany lub coraz częściej oferowane przez zakłady wulkanizacyjne usługi przechowywania opon. Wymienione miejsca z pewnością umożliwią bezpieczne przechowanie opon do kolejnego sezonu.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!