Gdy tylko dni stają się odczuwalnie dłuższe i cieplejsze, wielu kierowców zadaje sobie pytanie: czy już wymienić opony na letnie? Decyzja ta nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza przy dynamicznie zmieniającej się pogodzie. Z  poniższego artykułu dowiesz się m.in czy zawsze trzeba zmieniać opony z zimowych na letnie, dlaczego warto to robić, oraz jakie są wyjątki od reguły. Zapraszamy!

W jakim miesiącu zmienić opony na letnie?

Przy tak zmiennym klimacie, jaki występuje w naszym kraju, trudno jest ustalić jedną datę, w której należy bezwzględnie zmienić opony na letnie. Często przyjmowanym wyznacznikiem jest jednak średnia dobowa temperatura utrzymująca się na poziomie 7°C. Nie należy jednak śpieszyć się i zmieniać opon, gdy tylko termometr wskaże powyższą wartość. Biorąc pod uwagę, że pierwsze wiosenne tygodnie charakteryzują się wysoce niestabilną pogodą, to wspomniana średnia temperatura przypadnie zwykle na początek maja.

Podobnie jak w przypadku wymiany opon z letnich na zimowe, także tutaj zwlekanie, ale też zbytni pośpiech, mogą prowadzić m.in. do obniżenia poziomu bezpieczeństwa. Dlatego w sytuacji, gdy chodzi o wymianę opon na letnie, warto monitorować temperaturę regularnie – zwłaszcza u schyłku kwietnia i na początku maja.

Czy jest obowiązek zmiany opon na letnie?

Zmiana opon na letnie nie jest obwarowana żadnym obowiązkiem prawnym w Polsce, więc nie grozi nam mandat bezpośrednio za używanie opon zimowych późną wiosną, latem czy jesienią. Trzeba jednak wiedzieć, że takie postępowanie grozi poważnym spadkiem bezpieczeństwa jazdy, choćby przez wydłużenie drogi hamowania pojazdu.

Kolejnym zagrożeniem jest szybsze ścieranie się opon, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do widocznych uszkodzeń i zostać uznane za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Mimo braku prawnego obowiązku zmiany opon z zimowych na letnie, jak zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i przezornością.

Dlaczego warto zmieniać opony na letnie?

Mimo braku restrykcji prawnych jazda z oponami zimowymi, gdy robi się ciepło, a tym bardziej upalnie, jest wysoce niewskazana. Dlaczego? Odpowiada za to przede wszystkim skład mieszanki gumowej, z której wykonana jest opona. Z tego powodu, w przeciwieństwie do opon letnich, które twardnieją pod wpływem niskich temperatur, opony zimowe zaczynają mięknąć przy cieplejszej pogodzie i tym samym zużywać się intensywniej.

Zmiana na letni komplet opon jest zatem ważna dla komfortu jazdy, bezpieczeństwa, jak i ze względów ekonomicznych. Skład i budowa bieżnika opony letniej daje większą kontrolę nad pojazdem oraz krótszą drogę hamowania. Warto pochylić się zwłaszcza nad wspomnianym bieżnikiem – w oponie letniej jest on dość płytki, co zapewnia zdecydowanie lepszą przyczepność. Analogicznie, duża ilość głębszych nacięć na oponie zimowej tworzy efekt odwrotny, zmniejszając sterowność na suchym podłożu. Zjawiska te stają się zauważalne zwłaszcza podczas dłuższych podróży, więc kierowcy, którzy planują takie właśnie trasy, powinni szczególnie zadbać o wymianę zestawu na adekwatny do pory roku.

Czy każdy kierowca powinien zmieniać opony z zimowych na letnie?

Czy zatem wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że każdy kierowca powinien zmieniać opony na letnie? Nie do końca, istnieje kilka wyjątków. Osoby, które pokonują bardzo krótkie odcinki co kilka dni, na przykład „tylko kilka kilometrów po zakupy”, mogą rozważyć zrezygnowanie z kompletu letniego. Może to być dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mieszkają na terenach, gdzie lato jest krótsze i mniej intensywne, np. w górach, gdzie również zima nadchodzi szybciej. Trzeba pamiętać, że nawet przechowywane w odpowiednich warunkach opony starzeją się i trzeba je co kilka lat wymieniać, więc w takim wypadku trzymanie dwóch kompletów, z których jeden jest używany rzadko, może być nieopłacalne i przy okazji nieekologiczne.

Także mieszkańcy miast, szczególnie położonych w nieco cieplejszych regionach kraju, mogą pomyśleć o zaprzestaniu stosowania opon letnich na rzecz opon całorocznych. Są one na pewno korzystne pod względem oszczędności czasu i pieniędzy, jednak nie zawsze będą dobrą alternatywą dla zestawów przeznaczonych na dany sezon. Co prawda miejskie drogi zwykle są utrzymywane w dobrym stanie przez cały rok i na tym polu problemu być nie powinno, jednak opona całoroczna źle zniesie ekstremalne temperatury, niezależnie od tego, czy chodzi o upał, czy mróz. Tak jak zawsze, gdy chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem, należy zachować tutaj zdrowy rozsądek i oszczędności szukać tam, gdzie nie będą one dla nas zagrożeniem.

 

Zobacz również

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!