Wielu kierowców niepokoi się, że ich felgi aluminiowe zimą zostaną uszkodzone lub zniszczone przez panujące na drodze warunki. Nie trzeba jednak przesadnie martwić się o ich wytrzymałość i dobry wygląd, ani też w obawie o taki stan rzeczy stosować ich stalowych odpowiedników, tak jak czyni to spore grono osób. Wystarczy bowiem prawidłowa konserwacja i dbałość o felgi aluminiowe, o czym też traktuje poniższy artykuł. Zapraszamy!

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Wbrew powszechnej opinii, felgi aluminiowe sprawdzają się dobrze w warunkach zimowych, jest to zasługa pokrycia często kilkoma warstwami lakieru zabezpieczającego. Dla porównania felgi stalowe są zimą bardzo wrażliwe na korozję i nawet niewielka rysa może być zaczątkiem widocznych i nieestetycznych problemów z korozją. Mimo odporności na rdzę, sól oraz środki chemiczne sypane na drogi, felgi aluminiowe wymagają odpowiedniej troski w tę porę roku.

By wspomniane warstwy ochronne nie zostały uszkodzone w trakcie mycia, należy stosować wyłącznie miękkie gąbki i ścierki, a także szczotki o miękkim włosiu. Stosowanie myjek wysokociśnieniowych z minimalnej odległości (częsta praktyka wśród kierowców) jest wysoce niewskazane, podobnie jak środki czyszczące o odczynie kwasowym. W razie stosowania tego typu płynów i szamponów felgi po myciu należy obficie spłukiwać wodą. Same w sobie również powinny być odpowiednio rozcieńczone przed użyciem.

Jak zabezpieczyć felgę aluminiową przed zimą?

Mycie jest pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć, aby felgi aluminiowe przetrwały zimę bez żadnego uszczerbku. Nie obejdzie się też bez odpowiedniej konserwacji. Po wypolerowaniu felgę należy odtłuścić na całej powierzchni przeznaczonym do tego środkiem.

Następny krok to naniesienie wosku lub specjalnej powłoki ceramicznej na felgę. Różnica między tymi dwiema opcjami sprowadza się przede wszystkim do ceny i warunków w jakich eksploatowany będzie pojazd. Woskowanie będzie wyjściem bardziej ekonomicznym, natomiast warstwa zabezpieczająca to lepszy wybór na ciężką zimę, intensywne użytkowanie auta i trudniejszy teren. Dobrym pomysłem jest także czyszczenie i konserwacja opon przy okazji podobnych zabiegów na felgach.

Jak usunąć trudne zabrudzenia z felg aluminiowych w sezonie zimowym?

Brudzenie się felg jest niezwykle nasilone w okresie zimowym. Śnieg zmieszany z pyłami, błotem i innymi zanieczyszczeniami dostaje się w nawet trudno dostępne miejsca. Łatwo o sytuację, gdy dłuższa przejażdżka poskutkuje potrzebą mycia felg oraz całego auta. Jak zatem postępować w przypadku trudniejszych zabrudzeń?

Zdecydowanie nie powinno się szukać oszczędności i wypróbowywać domowych sposobów przy ciężkich zabrudzeniach felgi aluminiowej. Na rynku występuje szereg specjalistycznych preparatów, których silne działanie można zaobserwować już po kilku minutach. W zimowych warunkach głównym zanieczyszczeniem będzie zwykle kumulująca się dość szybko warstwa zaschniętej mieszanki soli i piachu, która bywa trudna do usunięcia.

Najważniejszą kwestią jest to, by nie przesadzać z ilością wykorzystywanej chemii, nawet jeśli zabrudzenie jest uporczywe. Lepiej przeprowadzić kilka cyklów mycia, niż ryzykować uszkodzenie niezwykle ważnych dla felgi aluminiowej warstw lakieru bezbarwnego. Przy środkach specjalnych lektura instrukcji użytkowania jest zatem obowiązkowa.

Czy felgi aluminiowe trzeba myć po każdej zimowej podróży?

Zmagając się na drodze z trudnymi zimowymi warunkami atmosferycznymi, nasuwa się pytanie – czy należy myć felgi po każdej podróży? Odpowiedź brzmi: nie, wystarczy odpowiednie zabezpieczenie felgi i mycie, gdy pojawiają się widoczne i nieestetyczne zabrudzenia. Zbyt częste wystawianie felg na działanie środków czyszczących, nawet przeznaczonych tych dedykowanych, może przyczynić się do ich zbyt szybkiej eksploatacji i utraty blasku.

Chociaż powyższy scenariusz nie jest bardzo prawdopodobny, to można założyć, że dobrym pomysłem jest czyszczenie felg przed każdym dłuższym postojem. Warto dodać, że mycie należy wykonywać, gdy po podróży felga się schłodzi, gdyż w innym wypadku środki czyszczące mogą zadziałać nad wyraz wydajnie, co wcale nie oznacza, że właściwie. Wybierając felgę aluminiową na zimę dobrze jest też wybrać nieco prostszy wzór, który nie tylko będzie gromadził mniej zanieczyszczeń, ale będzie także łatwiejszy w utrzymaniu.

 

Więcej z zimowego kompendium kierowcy

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!