Brudna tapicerka zdecydowanie zmniejsza komfort podróży samochodem, jest też bez wątpienia nieestetyczna. Ponadto zwlekanie z jej czyszczeniem i konserwacją skutkuje coraz większymi trudnościami przy późniejszych próbach doprowadzenia jej do stanu pierwotnego. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób czyścić i dbać o różne typy tapicerek. Zapraszamy!

Rodzaje tapicerek samochodowych

Każda tapicerka pokrywająca fotele, tylnią kanapę i różnorodne inne miejsca w kabinie pojazdu narażona jest na zabrudzenia, jednak rodzaj gromadzonych nieczystości, jak i sposób ich wyeliminowania będą już się znacznie od siebie różnić. Poniżej przedstawiamy rodzaje materiałów wykończeniowych, z jakimi możemy się spotkać w pojazdach:

  • tkanina materiałowa– powszechnie stosowana, ekonomiczna, nieco mniej efektowna, za to najłatwiejsza w czyszczeniu tapicerka. Jej kolejną zaletą jest fakt, że ze względu na swoją strukturę słabo wchłania rozlane na nią płyny.
  • welur – miły w dotyku, miękki, tworzy wrażenie przytulnego wnętrza i komfortu, jednak jego słabą stroną jest trudność w czyszczeniu i utrzymaniu w dobrej kondycji. W znacznym stopniu wchłania także płyny.
  • skóra naturalna – kojarzona z prestiżem i bogatym wyposażeniem. Niestety wymaga pieczołowitej i regularnej konserwacji, co w przypadku właściwego wykonania nawet po latach pozwala na uzyskanie efektu „estetycznego starzenia się skóry”.
  • ekoskóra – alternatywa dla naturalnej skóry, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Będzie jednak wymagać innego zestawu środków czyszczących niż jej tradycyjny odpowiednik. Bez właściwej pielęgnacji podatna jest na pęknięcia.

Czyszczenie każdego z powyższych rodzajów tapicerki będzie wymagało innych metod i środków, jednak można też wskazać szereg zaleceń ogólnych, które pozwolą dłużej utrzymać je w czystości – niezależnie od materiału.

Jak utrzymać tapicerkę w czystości?

Nawet najlepszy środek czyszczący będzie mniej efektywny w utrzymaniu tapicerki w czystości niż profilaktyka i ograniczanie źródeł brudu. Ponieważ duża ilość zanieczyszczeń dostających się na tapicerkę pochodzi z ubrań, warto dbać, by wsiadać do auta w czystej i suchej odzieży. Z tego samego powodu przed wejściem do pojazdu wytrzyjmy dokładnie buty ze śniegu, błota i innych zanieczyszczeń, oraz stosujmy gumowe dywaniki o powierzchni dostosowanej do kształtu kabiny.

Jeśli chodzi o profilaktykę, to zdecydowanie zaleca się częstą kontrolę powierzchni tapicerki i usuwanie nawet najdrobniejszych plam i zabrudzeń. Kiedy zaniedbamy te prozaiczne czynności, może okazać się, że skumulowane nieczystości będą bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia – i mowa tutaj nie tylko o chłonnych tapicerkach z weluru. Ale również o niemal niemożliwych odbarwieniach w przypadku tapicerki ze skóry naturalnej.

Kolejnym potencjalnym problemem przy samodzielnym sprzątaniu silnie ubrudzonej tapicerki może być dobór specjalistycznych środków myjących. O ile przy niewielkich plamach nietrafiony wybór nie będzie rzucał się w oczy, to w trudniejszych przypadkach najlepiej jest nie ryzykować i oddać auto w ręce profesjonalistów.

Czyszczenie i konserwacja tapicerki materiałowej

Przy czyszczeniu tapicerki materiałowej można śmiało łączyć metody domowe ze specjalnymi preparatami do czyszczenia. Do tych pierwszych należą: woda z odrobiną octu, płyn do mycia naczyń, soku z cytryny i talku. Samo mycie zaś należy przeprowadzać szczotką z miękkim włosiem. Do popularnych środków czyszczących zaliczają się pianki do prania w sprayu, koncentraty, preparaty do prania na sucho. Niezależnie od wybranej formy, przed ich użyciem należy dokładnie odkurzyć tapicerkę, a na koniec zastosować odpowiednie autokosmetyki impregnujące. Pomocny może okazać się również odkurzacz piorący, który pozwoli skutecznie pozbyć się nadmiaru wody z tapicerki po myciu „na mokro”.

Czyszczenie i konserwacja tapicerki skórzanej

Ponieważ tapicerka skórzana z czasem traci swoje właściwości, to jej odpowiednia konserwacja będzie kluczowa, by spowolnić ten proces. Czyszczenie należy przeprowadzać z użyciem szmatki z mikrofibry, minimalnej ilości wody oraz dedykowanych specyfików czyszczących skóry. Konserwacja również będzie wymagała precyzyjnie dobranej chemii do tego danego typu: naturalna / ekologiczna skóra i jej kolor, szczególnie gdy ma ona już swoje lata. Dlatego, jeśli obawiamy się zniszczeń, najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalistów od detailingu, ponieważ błędy w konserwacji i czyszczeniu skóry mszczą się jej nieestetycznym wyglądem i zwiększoną podatnością na uszkodzenia.

Czyszczenie i konserwacja tapicerki welurowej

Przy czyszczeniu najważniejszą rolę gra jeden czynnik – czas. Chłonność weluru sprawia, że przy każdym zabrudzeniu należy błyskawicznie zastosować przynajmniej doraźne rozwiązanie, np. ręcznik papierowy. Przy standardowym czyszczeniu i konserwacji należy postawić na miękkie ściereczki i delikatne płyny piorące. Przed zastosowaniem tych ostatnich dobrze jest sprawdzić najpierw, czy nie pozostawiają one trwałych śladów na tapicerce. Inna kwestia, której należy bezwzględnie przestrzegać: nigdy nie szorujemy weluru pod włos! Podobnie jak w przypadku tapicerek tekstylnych warto wspomóc się odkurzaczem piorącym, który uniemożliwi wsiąkanie wody wewnątrz tapicerki.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Niezależnie czy posiadamy tapicerkę tekstylną, welurową czy skórzaną, podstawą czyszczenia i konserwacji jest przede wszystkim profilaktyka. Dbając o czystość na bieżąco, unikniemy ciężko usuwalnych (lub niemożliwych do usunięcia) plam. Często wystarczy bieżące odkurzanie i przetarcie zanieczyszczenia, gdy takie tylko się pojawi. Jeżeli jednak nie mamy czasu lub chęci, aby samodzielnie dbać o wnętrze auta, warto korzystać z coraz popularniejszych usług detailingowych.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!