Wielu współczesnych producentów z branży motoryzacyjnej stosuje w swoich pojazdach dodatek AdBlue. Substancja ta wykorzystywana jest jednak tylko w samochodach z silnikiem Diesla i wbrew swojej nazwie — nie jest niebieska. Rola, jaką pełni w aucie ten popularny roztwór jest bezpośrednio związana z układem wydechowym oraz coraz bardziej rygorystycznymi normami dotyczącymi emisji spalin. AdBlue jest płynem, który pełni funkcję reduktora rozkładającego w katalizatorze szkodliwe dla środowiska tlenki azotu.

Co jeszcze należy wiedzieć o AdBlue  i dlaczego warto wyposażyć swoją stację benzynową w dystrybutor tej substancji? Oto kilka informacji!

Co to jest AdBlue i do jakich silników jest stosowany

Jak podaje Wikipedia AdBlue to ciecz, która jest wodnym roztworem mocznika o stężeniu 32,5%. Substancja ta, dzięki swoim właściwościom chemicznym rozkłada obecne w spalinach niebezpieczne dla środowiska tlenki azotu na neutralne dla atmosfery — azot i wodę.

Łatwo więc wywnioskować, dlaczego AdBlue stał się tak ważny i z jakiego powodu producenci coraz częściej instalują wlew tego płynu w samochodach z silnikiem wysokoprężnym (Diesel). AdBlue bywa stosowany zarówno w autach osobowych jak również ciężarowych i autobusach. Ma to ścisły związek z wprowadzeniem w 2014 roku normy dot. emisji spalin EURO 6, która w bardzo restrykcyjny sposób podchodzi do spraw związanych z emisją szkodliwych substancji i obniża dopuszczalną wartość tlenków azotu (NOx) z 0,18 do 0,08 g/km.

Reduktor AdBlue jest stosowany tylko i wyłącznie w silnikach wysokoprężnych, czyli popularnych na polskich drogach Dieslach. Instalacje AdBlue można znaleźć w wielu pojazdach znanych marek, w tym:

  • wszystkich posiadających silniki francuskiej Grupy PSA (Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maserati, Chrysler, Dodge, RAM, Citroen, DS, Opel, Peugeot i Vauxhall) z rodziny BlueHDI,
  • wielu modelach Volkswagena, Audi, Mercedesa, BMW i Skody.

Jak dokładnie działa AdBlue?

Sposób działania AdBlue jest stosunkowo prosty. Pod wpływem wysokiej temperatury panującej w katalizatorze, obecny w AdBlue mocznik, uwalnia amoniak, który wchodzi w reakcję z obecnymi w spalinach tlenkami azotu, neutralizując je do pary wodnej i lotnego azotu.

Oto pozostałe cechy AdBlue:

  • niepalny,
  • niewybuchowy,
  • nieszkodliwy dla zdrowia,
  • niegroźny dla środowiska.

Warto wspomnieć, że bez AdBlue dla wielu pojazdów, przejście testu poziomu emisji szkodliwych substancji chemicznych z wynikiem pozytywnym byłyby po prostu niemożliwe. 

Ile AdBlue zużywa samochód

W zależności od modelu samochodu zużycie płynu AdBlue oscyluje na poziomie 4 procent względem spalanego oleju napędowego lub około 0,7-2 litrów na każdy 1000 przejechanych kilometrów.

Jakie są korzyści ze stosowania płynu AdBlue?

Korzyści ze stosowania AdBlue to m.in.:

  • obniżenie zanieczyszczenia środowiska,
  • obniżenie zużycia paliwa,
  • zniżki w podatkach i opłatach drogowych w Europie.

Wyposaż swoją stację paliw w dystrybutor AdBlue

Jak już wiesz, ze względu na wciąż zaostrzające się normy emisyjne — coraz częściej spotyka się pojazdy wyposażone w instalacje AdBlue. Z tego powodu klienci poszukują dobrze wyposażonych stacji benzynowych, w których zaopatrzą swój pojazd przy użyciu bezpiecznych i solidnych dystrybutorów.

Zakup dystrybutora AdBlue jest więc dobrym pomysłem na zwiększenie obrotów stacji paliw i przyciągnięcie szerszego grona klientów. Posiadacze samochodów chętniej wybierają bowiem punkty z kompleksowym wyposażeniem.

Dystrybutory AdBlue oferowane przez Corrimex mogą być dostarczone jako osobny sprzęt do odmierzania płynu lub też w pełnym pakiecie zawierającym niezbędne elementy instalacji, zbiornik naziemny i montaż. 

Firma oferuje produkty znanego od stu lat amerykańskiego producenta Tokheim, który wyróżnia się tworzeniem ergonomicznych, solidnych oraz spełniających wszelkie europejskie normy dystrybutory. 

Po kontakcie z konsultantem Corrimex otrzymasz niezbędne informacje i uzyskasz kompleksową pomoc zarówno podczas dostawy, montażu, jak i serwisie dystrybutora AdBlue. Wybór sprawdzonej marki sprzętu dla stacji benzynowych to jeden z decydujących czynników, które mają bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług, zyski właściciela stacji oraz popularność danego punktu.

 

Zobacz również

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!