Wielu współczesnych producentów z branży motoryzacyjnej stosuje w swoich pojazdach dodatek AdBlue. Substancja ta wykorzystywana jest jednak tylko w samochodach z silnikiem Diesla i wbrew swojej nazwie — nie jest niebieska. Rola, jaką pełni w aucie ten popularny roztwór jest bezpośrednio związana z układem wydechowym oraz coraz bardziej rygorystycznymi normami dotyczącymi emisji spalin. AdBlue jest płynem, który pełni funkcję reduktora rozkładającego w katalizatorze szkodliwe dla środowiska tlenki azotu.
Co jeszcze należy wiedzieć o AdBlue i dlaczego warto wyposażyć swoją stację benzynową w dystrybutor tej substancji? Oto kilka informacji!
Co to jest AdBlue i do jakich silników jest stosowany
Jak podaje Wikipedia AdBlue to ciecz, która jest wodnym roztworem mocznika o stężeniu 32,5%. Substancja ta, dzięki swoim właściwościom chemicznym rozkłada obecne w spalinach niebezpieczne dla środowiska tlenki azotu na neutralne dla atmosfery — azot i wodę.
Łatwo więc wywnioskować, dlaczego AdBlue stał się tak ważny i z jakiego powodu producenci coraz częściej instalują wlew tego płynu w samochodach z silnikiem wysokoprężnym (Diesel). AdBlue bywa stosowany zarówno w autach osobowych jak również ciężarowych i autobusach. Ma to ścisły związek z wprowadzeniem w 2014 roku normy dot. emisji spalin EURO 6, która w bardzo restrykcyjny sposób podchodzi do spraw związanych z emisją szkodliwych substancji i obniża dopuszczalną wartość tlenków azotu (NOx) z 0,18 do 0,08 g/km.
Reduktor AdBlue jest stosowany tylko i wyłącznie w silnikach wysokoprężnych, czyli popularnych na polskich drogach Dieslach. Instalacje AdBlue można znaleźć w wielu pojazdach znanych marek, w tym:
- wszystkich posiadających silniki francuskiej Grupy PSA (Abarth, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maserati, Chrysler, Dodge, RAM, Citroen, DS, Opel, Peugeot i Vauxhall) z rodziny BlueHDI,
- wielu modelach Volkswagena, Audi, Mercedesa, BMW i Skody.
Jak dokładnie działa AdBlue?
Sposób działania AdBlue jest stosunkowo prosty. Pod wpływem wysokiej temperatury panującej w katalizatorze, obecny w AdBlue mocznik, uwalnia amoniak, który wchodzi w reakcję z obecnymi w spalinach tlenkami azotu, neutralizując je do pary wodnej i lotnego azotu.
Oto pozostałe cechy AdBlue:
- niepalny,
- niewybuchowy,
- nieszkodliwy dla zdrowia,
- niegroźny dla środowiska.
Warto wspomnieć, że bez AdBlue dla wielu pojazdów, przejście testu poziomu emisji szkodliwych substancji chemicznych z wynikiem pozytywnym byłyby po prostu niemożliwe.
Ile AdBlue zużywa samochód
W zależności od modelu samochodu zużycie płynu AdBlue oscyluje na poziomie 4 procent względem spalanego oleju napędowego lub około 0,7-2 litrów na każdy 1000 przejechanych kilometrów.
Jakie są korzyści ze stosowania płynu AdBlue?
Korzyści ze stosowania AdBlue to m.in.:
- obniżenie zanieczyszczenia środowiska,
- obniżenie zużycia paliwa,
- zniżki w podatkach i opłatach drogowych w Europie.
Wyposaż swoją stację paliw w dystrybutor AdBlue
Jak już wiesz, ze względu na wciąż zaostrzające się normy emisyjne — coraz częściej spotyka się pojazdy wyposażone w instalacje AdBlue. Z tego powodu klienci poszukują dobrze wyposażonych stacji benzynowych, w których zaopatrzą swój pojazd przy użyciu bezpiecznych i solidnych dystrybutorów.
Zakup dystrybutora AdBlue jest więc dobrym pomysłem na zwiększenie obrotów stacji paliw i przyciągnięcie szerszego grona klientów. Posiadacze samochodów chętniej wybierają bowiem punkty z kompleksowym wyposażeniem.
Dystrybutory AdBlue oferowane przez Corrimex mogą być dostarczone jako osobny sprzęt do odmierzania płynu lub też w pełnym pakiecie zawierającym niezbędne elementy instalacji, zbiornik naziemny i montaż.
Firma oferuje produkty znanego od stu lat amerykańskiego producenta Tokheim, który wyróżnia się tworzeniem ergonomicznych, solidnych oraz spełniających wszelkie europejskie normy dystrybutory.
Po kontakcie z konsultantem Corrimex otrzymasz niezbędne informacje i uzyskasz kompleksową pomoc zarówno podczas dostawy, montażu, jak i serwisie dystrybutora AdBlue. Wybór sprawdzonej marki sprzętu dla stacji benzynowych to jeden z decydujących czynników, które mają bezpośredni wpływ na jakość świadczonych usług, zyski właściciela stacji oraz popularność danego punktu.
Pozostałe aktualności
Czym zabezpieczyć podwozie samochodu na zimę?
Czyszczenie felg aluminiowych oraz ich pielęgnacja
Rodzaje hybryd – poznaj różne typy silników hybrydowych
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!