W związku z niestabilną sytuacją ekonomiczną na świecie, ceny paliw rosną w zastraszającym tempie. Ceny benzyny, LPG oraz oleju napędowego przekraczają kolejne bariery, które wraz ze wzrastającą inflacją znacznie uszczuplają nasze portfele.
Chciałbyś zmniejszyć koszty poruszania się samochodem, ale nie możesz ograniczyć ilości przemierzanych kilometrów? Sprawdź, w jaki sposób zredukować zużycie paliwa oraz zmniejszyć wydatki na serwisowanie pojazdu. Poznaj zasady ecodrivingu, który pozwala zredukować rachunki za paliwo nawet o 25% i być bardziej eko.
Czym jest ecodriving?
Ecodriving (eco driving) jest zespołem szeregu czynności, wykonywanych podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych, które mają na celu ograniczenie zużycia paliwa oraz jego podzespołów.
Jest to styl prowadzenia pojazdu w sposób przemyślany, zaplanowany i płynny. Eco driving od kierowcy wymaga m.in. nieco większego skupienia, obserwowania do kilku pojazdu naprzód i planowania hamowania z większym wyprzedzeniem. Ecodriving pozwala na zmniejszenie emisji spalin, co w parze z wolniej eksploatowanymi podzespołami oraz mniejszym spalaniem ma pozytywny wpływ na nasze portfele i środowisko.
Jakie są podstawowe zasady ecodrivingu?
Podstawowe zasady ecodriving to przede wszystkim:
- Zachowanie równomiernej prędkości podczas jazdy.
Aby to osiągnąć, warto nauczyć się bardziej szczegółowej obserwacji sytuacji na drodze oraz dostosowania swojego stylu prowadzenia do panujących warunków.
- Optymalna prędkość.
Optymalna prędkość, która pozwala na niskie spalanie to 90 km/h.
- Dynamiczne przyspieszanie.
Aby zużycie paliwa na trasie było jak najniższe, nie musisz jechać wolno. To stereotyp. Unikaj jednak rozciągniętego w czasie przyspieszania i gwałtownego zwalniania. Jeśli musisz przyspieszyć, zrób to dynamicznie, naciskając pedał gazu do 3/4 możliwości. Wbrew ogólnemu przekonaniu pojazd nie spali więcej paliwa w wyniku dynamicznej jazdy. To właśnie szybkie doprowadzenie do roboczej prędkości i jej utrzymywanie okazuje się najbardziej ekonomiczne.
- Obroty silnika, skoordynowane z prędkością.
Podczas zmiany biegów obroty silnika wysokoprężnego powinny wynosić w granicach 2000, a dla silników benzynowych 2500. Przy wyższych obrotach wzrośnie zużycie paliwa, a tym samym emisja spalin.
- Hamowania silnikiem, czyli redukcja biegów podczas zwalniania.
Zmniejszenie użycia pedału hamulca pozwala na dłuższe działanie elementów eksploatacyjnych układu hamulcowego, a redukcje biegów wpływają na bardziej zrównoważoną pracę silnika.
- Odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach.
Już 0,2 bara różnicy od prawidłowego poziomu może spowodować wzrost zużycia paliwa o 1-2%.
- Regularne przeglądy i konserwację pojazdu.
Właściwa geometria kół, prawidłowa praca silnika, odpowiednio pracujące elementy zawieszenia, a także regularna wymiana oleju oraz filtrów powietrza znacznie wpływają na koszty eksploatacji oraz zużycie paliwa w pojeździe.
Ecodriving na kursie prawa jazdy
Według obowiązujących przepisów prawa (Dyrektywa 2012/36/WE Komisji Europejskiej) osoba, ubiegająca się o uprawnienia do kierowania pojazdem oraz biorąca udział w egzaminie na prawo jazdy powinna znać zasady eco drivingu oraz potrafić je zastosować w praktyce. W związku z rosnącymi wymaganiami, dotyczącymi ekologicznego wymiaru technicznych parametrów pojazdów mechanicznych, dla starszych modeli samochodów niezwykle ważna będzie ich odpowiednia obsługa. Przypominamy – silniki benzynowe oraz wysokoprężne powinny być użytkowane w sposób płynny, przy zachowaniu 2000-2500 obrotów na minutę, hamowanie powinno być wspomagane silnikiem, a osiąganie roboczej prędkości dynamiczne.
Obecnie w każdej szkole jazdy poruszana jest tematyka eco drivingu, będącego obowiązkowym elementem zajęć teoretycznych oraz praktycznych kursantów.
Ecodriving i egzamin na prawo jazdy – Czego się spodziewać?
Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy zawiera pytania związane z tematyką ekologicznego prowadzenia pojazdów, natomiast podczas części praktycznej egzaminu, całokształt prowadzenia samochodu oceniany jest również pod kątem stosowania zasad ekologicznej jazdy w praktyce.
Oszczędności i dbałość o środowisko bez wysiłku
Eco-driving wpływa przede wszystkim na zmniejszenie zużycia paliwa. Przy pomocy tej techniki można średnio zminimalizować swoje rachunki ze stacji paliw nawet o 25%. Poza realnym obniżeniem kosztów w zakresie wydatków na paliwo ecodriving jest koncepcją, wpływającą pozytywnie na środowisko, bowiem mniejsze spalanie to mniejsza emisja dwutlenku węgla i czystsze powietrze, łagodniejsza eksploatacja samochodu to mniejsze zużycie ogumienia, podzespołów i tym samym mniejsze zapotrzebowanie na ich produkcję. Jeżdżenie eko to same zalety! Oszczędzaj pieniądze i środowisko z ecodrivingiem.
Pozostałe aktualności
Prośba o kontakt
Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!