Polskie przepisy drogowe nakładają na kierujących szereg wymogów prawnych. Należy do nich m.in. zapewnienie obowiązkowego wyposażenia samochodu w trakcie poruszania się po drodze. Od kilku lat jest nieco łatwiej, ponieważ użytkownicy aut nie muszą wozić ze sobą kilku ważnych dokumentów. Co ciekawe, pojazd powinien być nie tylko odpowiednio wyposażony, ale także nie może odbiegać czystością od ogólnie przyjętych norm. Wskazujemy, jakie wymagane wyposażenie samochodu należy mieć zawsze ze sobą.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Na podstawowe wyposażenie samochodu składają się elementy, które zostały ujęte m.in. w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 2002 roku. Akt prawny był kilkukrotnie zmieniany, a aktualna jego wersja obowiązuje od 1 lipca 2023 roku. Większa część przedmiotów, które zostały opisane przez twórców rozporządzenia, jest montowana przez producentów samochodów jeszcze w fabrykach. O obecność niektórych elementów właściciel musi jednak zatroszczyć się sam, ponieważ w innym przypadku ryzykuje mandatem, a w skrajnych sytuacjach zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Istotnym obowiązkiem właściciela samochodu jest dbanie o poprawny stan techniczny pojazdu, co oznacza przede wszystkim regularne wykonywanie przeglądów w certyfikowanej stacji kontroli. Dwuślad nie może w żaden sposób zagrażać innym uczestnikom ruchu ani tym bardziej samemu kierowcy. Dlatego tak ważna jest weryfikacja stanu wycieraczek, czystości lusterek czy regularne sprawdzanie przewodów pod kątem nieoczekiwanych wycieków. Lista elementów, które właściciel musi niejako „dołożyć” do wyposażenia pojazdu, jest krótka. Zawiera ona zaledwie trzy pozycje:

  • komplet czytelnych tablic rejestracyjnych, które również należy utrzymać w czystości, tak aby umożliwiały identyfikację pojazdu;
  • trójkąt ostrzegawczy, dzięki któremu możemy poinformować innych m.in. o awarii samochodu lub zasygnalizować o fakcie holowania uszkodzonego pojazdu;
  • sprawną gaśnicę zamontowaną w podręcznym miejscu – twórcy przepisów nie sprecyzowali, gdzie powinna się ona dokładnie znajdować (w każdym razie kierujący powinien wiedzieć, gdzie ona jest, by móc łatwo po nią sięgnąć).

Oznacza to, że ani koło zapasowe, ani apteczka pierwszej pomocy nie jest wymaganym wyposażeniem samochodu w naszym kraju. Nie zmienia to faktu, że warto te przedmioty wozić, podobnie jak kamizelki odblaskowe dla prowadzącego pojazd oraz pasażerów. Polskie prawo jest w tym przypadku dosyć liberalne – w wielu innych krajach UE można się spotkać z większymi restrykcjami dotyczącymi obowiązkowego wyposażenia auta. Co więcej, dzięki wdrożeniu systemu CEPiK nie trzeba już ze sobą wozić dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny czy ubezpieczenie OC. Mimo wszystko – warto je ze sobą zabrać, choćby na wypadek konieczności spisania protokołu kolizji.

Poza obowiązkowym wyposażeniem samochodu ważna jest też czystość

Mogłoby się wydawać, że sprawny samochód, który posiada wymagane prawem wyposażenie, nie powinien wzbudzić zainteresowania służb zajmujących się kontrolą pojazdów. Okazuje się, że może być inaczej. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, właściciel auta powinien regularnie dbać o stan samochodu, nie tylko w kontekście naprawy usterek mechanicznych. Co jakiś czas możemy usłyszeć w przekazach medialnych informacje, które wskazują na konieczność utrzymywania stanu nadwozia w odpowiedniej kondycji. Kary finansowe, jakie grożą kierowcom nieprzestrzegających tych przepisów, są bardzo dotkliwe. Za zabrudzone światła, kierunkowskazy czy tablice rejestracyjne policjanci mogą obecnie nałożyć mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Jeśli pilnujemy terminowego realizowania przeglądów technicznych, to warto również zadbać o czystość karoserii, lamp i tablic – choćby po to, aby zaoszczędzić sporo pieniędzy. Szczególnie iż w wielu przypadkach samochód może być znakomitą wizytówką firmy, a szybka wizyta na profesjonalnej myjni automatycznej trwa zaledwie kilka minut.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce szybkie odpowiedzi

Poniżej zamieszczamy streszczenie przygotowanego artykułu w formie pytań i odpowiedzi. Sprawdź, jakie elementy dodatkowe musisz posiadać w swoim samochodzie.

  1. Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowa? NIE
  2. Gaśnica samochodowa – czy jest obowiązkowa? TAK
  3. Trójkąt ostrzegawczy – czy jest obowiązkowy? TAK
  4. Kamizelka ostrzegawcza – czy jest obowiązkowa? NIE
  5. Koło zapasowe – czy jest obowiązkowe? NIE
  6. Czy trzeba wozić z sobą ubezpieczenie? NIE
  7. Czy trzeba wozić z sobą prawo jazdy? NIE

 

Źródła:

  • https://opolska.policja.gov.pl/op/dzia/taryfikator-mandatow-i/4759,Taryfikator-mandatow-karnych.html
  • https://www.gov.pl/web/kppsp-wrzesnia/wlasciwe-wyposazenie-pojazdu
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20030320262

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!