Od początku 2024 roku na stacjach paliw w Polsce wprowadzony został nowy rodzaj benzyny E10. Ta zmiana wywołuje wiele pytań i kontrowersji, zatem w poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co warto na ten temat wiedzieć. Chcesz się upewnić, czy Twoje auto może jeździć na benzynie E10? Zapraszamy do lektury!

Co to jest paliwo E10?

Paliwo E10 może być znane osobom, które tankowały na stacjach benzynowych w różnych krajach Europy, gdzie jest ono od lat powszechnie stosowane. A więc co to za paliwo – E10? Oznaczenie to wskazuje na benzynę, które w swoim składzie zawiera do 10% tzw. biokomponentów (czyli przede wszystkim bioetanolu pochodzącego ze zbóż czy ziemniaków) w porównaniu do standardowej 95-oktanowej benzyny E5 zawierającej 5% tych składników. Ta ostatnia jest właśnie zastępowana przez paliwo E10, co rodzi sporo pytań o możliwość używania go w różnych modelach aut.

Pamiętajmy, że benzyna E10, mimo że od stycznia 2024 roku sukcesywnie wypiera benzynę 95, nie musi jeszcze znajdować się na wszystkich stacjach. Jej skład chemiczny w minimalnym stopniu wpływa na spalanie (w zależności od modelu auta negatywnie lub pozytywnie). Używanie E10 w przystosowanych do tego autach jest całkowicie bezpieczne, a sama benzyna z czasem ma stać się nieco tańsza od swojego poprzednika. Mimo wszystko kwestie ekologiczne związane z tym paliwem, ze względu na mnogość czynników takich jak produkcja biokomponentów, wciąż pozostają niejednoznaczne.

Tankowanie e10

Czy Twój samochód można tankować paliwem E10?

Nowe paliwo E10 może być w większości przypadków bez problemu stosowane w większości aut wyprodukowanych po 2000 roku. Każdorazowo lepiej jest jednak upewnić się o tym fakcie, zanim wlejemy nowy rodzaj benzyny do baku. Paliwo E10 – do jakich aut można je stosować? W przypadku dość nowych modeli informacja znajduje się często na naklejce pod klapą wlewu paliwa. Dla starszych aut najbezpieczniej będzie skorzystać z informacji zawartych na rządowej stronie paliwo E10 gov.

Wystarczy wybrać markę, model i rocznik naszego pojazdu, a uzyskamy informację o możliwości użytkowania paliwa E10 z uwzględnieniem różnych rodzajów silników. Wyszukiwarka ta nie zawiera jednak informacji o każdym możliwym modelu, dlatego jeśli nie znajdziemy potrzebnej informacji, koniecznym może okazać się zasięgnięcie opinii bezpośrednio u producenta pojazdu.

Co jeśli Twój samochód nie jest dostosowany do benzyny E10?

Czy jeśli Twoje auto nie jest przystosowane do benzyny E10, to nie możesz pod żadnym pozorem jej stosować? Czy są jakieś alternatywy? Praktyka obserwowana w krajach stosujących od dawna E10 wskazuje, że ze względu na jego niższą cenę, paliwo to jest dość szeroko stosowane nawet w przypadku aut do tego teoretycznie nieprzystosowanych. Nie poskutkowało to dużą liczbą zgłaszanych awarii, niemniej lepiej jest nie ryzykować i stosować się do zaleceń producentów w tej materii. Jeśli nie możesz stosować E10, to najbezpieczniejszym wyborem będzie 98-oktanowa benzyna, która zwykle posiada jednocześnie oznaczenie E5 – bezpieczne dla wszystkich silników benzynowych.

Co oznaczają aktualne oznaczenia benzyny?

Zorientowanie się w aktualnych oznaczeniach benzyny nie zawsze jest łatwe. Poniższa tabelka przedstawia najpopularniejsze rodzaje benzyny w obu wariantach oznaczeń:

Oznaczenie zawartości biokomponentów Paliwo E10 Paliwo E5
Standardowe

oznaczenie

z liczbą oktanową

Pb 95 Pb 98
Stosowanie Większość

silników

benzynowych

wypr. po  2000 r.

Wszystkie

silniki

benzynowe.

Oznaczenie zawartości biokomponentów<th148″>E10E5Standardowe oznaczenie z liczbą oktanowąPb 95Pb 98StosowanieWiększość silników benzynowych wyprodukowanych po roku 2000.Wszystkie silniki benzynowe.

Warto też uściślić, że oznaczenie E10 i E5 oznacza w istocie maksymalną zawartość biokomponentów w paliwie, a niekoniecznie rzeczywistą. Oznacza to, że w dystrybutorze oznaczonym E10 może znajdować się także paliwo o 5% zawartości biokomponentów. Dla aut korzystających na co dzień z E10 nie będzie to jednak czyniło zauważalnej różnicy.

Paliwo E10 zastępuje benzynę 95

Czym różni się standardowa benzyna 95 od E10, czyli swojego następcy? Przy E10 w zasadzie różnica przejawia się jedynie w potencjalnie większej zawartości biokomponentów, co sprawia, że nie zawsze można to paliwo stosować w starszych samochodach. Dla właścicieli tych ostatnich wciąż pozostaje możliwość tankowania droższego, jednak wyższej jakości paliwa 98-oktanowego. Mimo tego wciąż pojawia się wiele pytań i wątpliwości np. czy E10 to benzyna 98-oktanowa. Odpowiedź jest prosta – E10 to aktualnie wyłącznie benzyna 95-oktanowa, a pod symbolem E5 nadal znajdziemy wariant 98-oktanowy. Istnieje także benzyna E85 składająca się w 85% z bioetanolu, jednak jest ona wciąż rzadkim rodzajem stosowanym przez silniki w systemie Flexi Fuel.

Nowe Paliwo E10 w Polsce podsumowanie

Mimo że dla większości kierowców w Polsce benzyna E10 to nowość, a niektórzy podchodzą do niego z nieufnością, trudno mówić o rewolucji, gdyż większość obecnych na drogach aut bez problemu radzi sobie z tym paliwem o nieco zmienionym składzie. Warto jednak upewnić się, czy nasze auto na pewno współdziała z paliwem E10, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń układu paliwowego, które mogą pojawić się po dłuższym czasie korzystania z niewłaściwej benzyny.

 

Zobacz również

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!