Zakup samochodu z rynku wtórnego być sporym wyzwaniem. Chociaż nie można w pełni wyeliminować ryzyka nabycia wadliwego pojazdu, to przy zachowaniu ostrożności i wyposażeniu w odpowiednią wiedzę, można znacznie to ryzyko zniwelować. Wiele niepokojących oznak można zauważyć, nie będąc specjalistą, ale liczy się także odpowiednie podejście do sprzedającego. Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu używanego? Jak nie dać się nabrać na zakup auta, które przysporzy nam kłopotów i wydatków? Jak sprawdzić auto przed zakupem? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!

Na co zwracać uwagę przy zakupie samochodu? Podstawowe wskazówki

Zakup samochodu to zawsze trudna decyzja wymagająca włożenia pewnego wysiłku w poszukiwania i weryfikację poszczególnych egzemplarzy. Przede wszystkim nie warto się śpieszyć z zakupem – nawet jeśli dany pojazd naprawdę wpadł nam w oko. Trzeba o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy będzie to nasz pierwszy samochód – nie chcemy przecież rozczarować się już na początku przygody z motoryzacją.

Jednak osoby nieobeznane z tą dziedziną nie są bezbronne przed nieuczciwymi sprzedawcami. Przede wszystkim należy uzbroić się w wiedzę, zachować spokój i, jeśli to możliwe, poprosić o wsparcie znajomego lub bliskiej osoby, która ma większe doświadczenie. To pozwoli zachować świeże spojrzenie i stworzy bardziej komfortowe warunki do oględzin auta.

Jakie pytania zadawać sprzedającemu?

Warto wiedzieć, o co pytać przy zakupie samochodu. Nawet jeśli sprzedawca nie zawsze będzie z nami w pełni szczery, to już z samego sposobu jego odpowiedzi (lub jej braku) można wyciągnąć wiele informacji. Odpowiedzi wymijające i niepewne powinny budzić podejrzenia, z kolei zdecydowane (i najlepiej czymś podparte) to dobry znak. Oto zatem przykładowe pytania, które warto zadać sprzedającemu:

  •     historia pojazdu – liczba poprzednich właścicieli, powód sprzedaży i czy auto brało udział w wypadkach – to podstawowe pytania pozwalające zbadać grunt;
  •     serwisowanie – pytanie o regularność i miejsce wykonywania przeglądów, a także o książki serwisowe, rachunki za naprawy i świadectwa badań technicznych;
  •     wymiany części – zwłaszcza w przypadku tak ważnych obszarów jak rozrząd, zawieszenie czy sprzęgło;
  •     warunki eksploatacji – czy auto było używane sezonowo czy całorocznie oraz czy przede wszystkim w mieście czy też na długich trasach;
  •     możliwość diagnostyki – należy to zrobić w niezależnym warsztacie, dla bezpieczeństwa lepiej nie korzystać z tego proponowanego przez sprzedawcę.

Jakie elementy pojazdu warto sprawdzić przed zakupem?

Warto mieć też świadomość, że nawet mechanik przy powierzchownym spojrzeniu na pojazd nie będzie w stanie wyłapać wszystkich usterek – te mogą być ukryte w zaszytych głębiej i mniej oczywistych lub trudnych do sprawdzenia mechanizmach. Mimo to pewne oznaki pozwolą (nawet laikowi!) już na pierwszy rzut oka wyeliminować dany pojazd z rozważań o zakupie.

Na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu

Co sprawdzić przy zakupie auta? To zależy w dużym stopniu od tego, jaki model nas interesuje. W związku z tym warto sprawdzić w internecie, z jakimi bolączkami najczęściej się on zmaga. Cenne mogą okazać się też wypowiedzi użytkowników takiego samochodu, choć te należy traktować zawsze z pewnym dystansem.

Przedstawiamy krótką listę elementów pojazdu, które warto każdorazowo sprawdzić:

  •     Karoseria i lakier – niedomagania na tym polu są często widoczne już po krótkich oględzinach, a można dodatkowo wspomóc się odpowiednim miernikiem. Częstą oznaką uszkodzeń i napraw są nierówności między elementami karoserii, widoczne jest to np. przy drzwiach pojazdu. W przypadku lakieru drobne niedoskonałości np. przy zderzaku w wielu wypadkach nie muszą wykluczać zakupu auta. Inaczej sprawa się ma w przypadku widocznych ognisk korozji czy łuszczącej się farby.
  •     Silnik – liczy się przede wszystkim to, w jaki sposób pracuje. Jeśli po uruchomieniu pojawiają się nietypowe dźwięki lub drganie, to bardzo zły znak. Czysty silnik paradoksalnie także powinien zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę, gdyż może świadczyć o próbie zamaskowania wycieku płynów eksploatacyjnych (których stan oczywiście także należy sprawdzić).
  •     Opony – sprawdźmy stan bieżnika, równomierność zużycia i czy opony są wszędzie takie same.
  •     Wnętrze – oceńmy stan tapicerki, działanie wszystkich przełączników i systemów elektronicznych.
  •     Wyposażenie obowiązkowe – brak w bagażniku gaśnicy i trójkąta świadczy o chęci oszczędzania sprzedawcy na najdrobniejszych szczegółach.

Nawet jeśli wiemy już, co sprawdzić przed zakupem samochodu, to wychwycenie tego w praktyce bywa trudne dla osób nieobeznanych w temacie. Jeśli zależy nam na danym aucie, ale nie jesteśmy co do niego pewni, to można skorzystać z usług firmy specjalizującej się w ocenie stanu pojazdów. Koszt takiej usługi będzie znikomy w porównaniu z potencjalną stratą pieniędzy na przyszłe naprawy. Jeszcze lepiej, jeśli mamy zaprzyjaźnionego mechanika, który może nam towarzyszyć przy „dochodzeniu”.

Weryfikacja historii samochodu

Świadomość tego, co sprawdzić przy zakupie samochodu to nie wszystko. Należy zweryfikować historię pojazdu. Przekręcanie licznika przebiegu to powszechny problem, który można jednak na wiele sposobów zweryfikować. Przede wszystkim naklejki i zawieszki widoczne np. przy silniku mogą mówić o prawdziwym przebiegu, podobnie jak dane w dokumentach dołączonych do pojazdu.

Najpewniejsze jest jednak sprawdzenie możliwie pełnej historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując numer VIN (znaleźć go można zwykle na podszybiu) w jednym z kilku serwisów zbierających dane o autach. Inny sposób to weryfikacja historii w ASO (dość kosztowne, lecz pewne rozwiązanie) lub w firmach zajmujących się badaniem historii aut.

Gdzie szukać sprawdzonego auta z drugiej ręki?

Wiemy, na co trzeba uważać przy zakupie samochodu – gdzie zatem najłatwiej jest dokonać udanej transakcji? Choć nie zawsze jest to możliwe, to kupno auta od osoby, którą chociaż do pewnego stopnia znamy, może znacznie zmniejszyć ryzyko „nacięcia się”. Interesującą alternatywą jest kupienie auta z salonu pozostawionego w rozliczeniu. Takie auto jest zawsze skrupulatnie sprawdzane przez dealera przed wystawieniem na sprzedaż, co zwiększa szanse na korzystny zakup.

Prośba o kontakt

Masz pytania dotyczące naszych produktów lub usług?
A może sugestie, którymi chciałbyś się podzielić?
Jesteśmy do dyspozycji i czekamy na wiadomość!